Rakousko od 15. června omezí nošení roušek, povinné zůstanou v MHD

Od 15. června budou v Rakousku roušky zavedené kvůli koronaviru povinné už jen v prostředcích hromadné dopravy, zdravotnických zařízeních a při kontaktních službách, jako jsou například kadeřnictví. Dnes to podle rozhlasové a televizní společnosti ORF oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň
doporučujeme

Ten také uvedl, že příští týden ve středu bude vláda jednat o podobě hraničního režimu se sousedními státy. Rakousko zatím plně otevřelo hranice s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem, s ostatními sousedy včetně Česka vede Vídeň podle Kurze přínosné rozhovory.

Kurz na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že vzhledem k příznivé situaci v boji proti pandemii nemoci covid-19 je možné v alpské republice pokračovat s uvolňováním poměrů. "Krok po kroku můžeme odkládat roušky," řekl kancléř. Ochrana úst a nosu je nyní povinná v obchodech či MHD.

Od 15. června již podle Kurze lidé nebudou muset roušky nosit v obchodech, školách či v gastronomických provozech. Kancléř je ale nadále doporučuje všude tam, kde je úzký kontakt lidí. Povinné roušky prozatím zůstanou ale v lékárnách, které jsou považovány za zdravotnická zařízení.

Od 15. června rovněž v Rakousku padne omezení maximálně čtyř dospělých lidí u stolu v restauracích. Dalším přínosem bude od stejného data prodloužení zavírací hodiny pro hospody a restaurace místo současných 23:00 na 01:00.

Jasno naopak ještě není v otázce hraničních kontrol. Rakousko už dříve plně otevřelo hranice s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. V polovině května otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem, zachovalo ale namátkové kontroly. Konkrétní datum pro otevření hranic s Itálií a Slovinskem zatím není. Kurz uvedl, že se sousedy, se kterými se Vídeň ještě na plném otevření hranic nedohodla, pokračují rozhovory dobrým směrem, nejsložitější je ale situace s Itálií, která patří k zemím nejvíce postiženým koronavirem. I v tomto případě ale Kurz očekává do středy řešení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benátky má zachránit Mojžíš. Protipovodňové bariéry se slavnostně…

10.07.2020 15:35 V laguně kolem Benátek dnes z moře vyplulo 78 obrovských žlutých zábran, které mají toto historické…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav. Můžeme tak lépe čelit pandemii, řekl…

10.07.2020 14:07 Italská vláda pravděpodobně prodlouží nouzový stav, který zavedla před téměř půl rokem kvůli…

Charles Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat

10.07.2020 13:24 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu…

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 13:13 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy