Rakousko odsoudilo útok na představitele židovské komunity, podezřelý zadržen

Rakousko šokoval útok na nejvyššího představitele židovské komunity ve Štýrském Hradci. Pachatel o víkendu házel kameny na dvorek synagogy ve druhém největším rakouském městě. Představitel místního Židů Elie Rosen to viděl a chtěl muži domluvit. Ten však na Rosena zaútočil dřevěnou holí, pravděpodobně baseballovou pálkou. Rosenovi se podařilo schovat v automobilu, aniž by utrpěl zranění.

židé
doporučujeme

V noci na dnešek rakouské úřady informovaly, že podezřelého zadržely.  Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer v noci na dnešek na twitteru napsal, že útočník byl zadržen ve Štýrském Hradci. Podle APA se ještě v noci konal první výslech podezřelého, kterým je podle policie 31letý muž narozený v Sýrii.

Na dnešní tiskové konferenci Nehammer potvrdil islamistický motiv činu. Upřesnil že zadrženým je syrský uprchlík, který v Rakousku pobývá od roku 2013. Ministerstvo později oznámilo, že azylový úřad požádal o zastavení řízení s mužem, který v Rakousku žádal o azyl.

V reakci na čin budou synagogy v Rakousku hlídány 24 hodin denně, uvedl ministr vnitra. Podezřelý byl podle něj zadržen v neděli ve 20:25 SELČ a policisté u něj nalezli hůl - upravenou nohu židle a kameny v batohu. "Muž byl až do časných ranních hodin vyslýchán a v plném rozsahu se doznal," konstatoval ministr.

Zadržený muž je podezřelý z nejméně sedmi deliktů, od poškození cizí věci až po fyzické napadení. Muž je podle policie pravděpodobně nejen antisemita, ale také homofob. Je totiž podezřelý rovněž z rozbití výlohy spolku homosexuálů a leseb Rosalila a pravděpodobně házel kameny na zařízení nabízející sexuální služby.

"Nenávist vůči Židům a antisemitismus nemají v naší společnosti žádné místo," uvedl na twitteru rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

Kancléř Sebastian Kurz, který je sobotním útokem na synagogu "otřesen", slíbil, že učiní maximum pro to, aby byla židovská komunita v Rakousku v bezpečí.

Útok odsoudil například i Světový židovský kongres. Podle údajů vídeňské židovské komunity a rakouského Fóra proti antisemitismu bylo loni v Rakousku zaznamenáno 550 incidentů s antisemitským podtextem, což je o 9,5 procent více než v roce 2017.

Podle předsedy rakouské židovské obce Oskara Deutsche případ ukazuje, že muslimský antisemitismus je hrozba, kterou je třeba brát vážně. Neznamená to ale, že by se Rakousko mělo omezit jen na boj proti této jedné formě antisemitismu. "Existuje pravicový a levicový antisemitismus a ve všech formách také antisemitismus, který se vztahuje k Izraeli. Ten se nyní ve Štýrském Hradci projevil násilím. Ve Štýrském Hradci pachatel přikročil od slov k činům," řekl dnes Deutsch, citovaný agenturou APA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama