Rakousko pobouřilo vyhoštění tří školaček, do kauzy se vložil i prezident

Rakouské politiky i veřejnost pobouřilo vyhoštění tří školaček a jejich příbuzných z údajně dobře integrovaných rodin. Případ hluboce zasáhl i rakouského prezidenta Alexandera van der Bellena. Podle agentury DPA vyvolala věc napětí mezi koaličními partnery, Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a Zelnými.

Alexander Van der Bellen
doporučujeme

V noci na dnešek byli ze země vykázány 12letá Tina a další dvě školačky do Gruzie a Arménie, informoval DPA. Blokády a barikády protestujících police odstranila. Podle policie se ve Vídni protestů zúčastnilo 160 lidí, mezi nimi i politici Zelených a opoziční sociálnědemokratické strany (SPÖ) a liberální Neos.

Před vídeňským vyhošťovacím centrem přišli podpořit zejména Tininu rodinu, která žije v Rakousku s krátkými přerušeními od roku 2006. Odebrání práva pobytu však už před čtyřmi roky rodině potvrdil soud v poslední instanci.

Podle deníku Der Standard neměla matka Tiny nikdy trvalý pobyt v Rakousku a otec disponuje tříměsíčním turistickým vízem ze Slovenska. Problém představuje i skutečnost, že rodina nemá v Rakousku žádné další příbuzné.

Několik demonstrantů se pokusilo policejní konvoj zastavit blokádou vsedě a dalšími překážkami. Po rozpuštění akce byla Tinina rodina vyhoštěna do Gruzie. Mnoho spolužáků a učitelů 12leté školačky, která se narodila v Rakousku, se marně dožadovala toho, aby gymnazistka mohla v zemi zůstat.

Také na sociálních sítích řada lidí vyjadřovala nad postupem policie uprostřed pandemie své pobouření.

Rakouské ministerstvo vnitra poukázalo na několik soudních rozhodnutí. "Ani pro nasazené policisty to není snadná služba, ale je přesto nutné pomoci k průchodu právního státu," řekl lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer rozhlasové stanici Ö1. Usnadnit dětem narozeným v Rakousku přístup k občanství pak odmítl mluvčí ÖVP pro bezpečnostní politiku Karl Mahrer.

Prostřednictvím videa na sociálních sítích vyhoštění školaček ostře kritizoval rakouský prezident. "Nemohu a nechci věřit, že žijeme v zemi, kde je toto v takové podobě opravdu nutné," řekl Van der Bellen. Každý státní orgán sice podle něj musí konat na základě platných zákonů, ale jde také o uměřenost a manévrovací prostor v rámci práva. "Dávejme přednost blahu dětí, dětí a mládeže," dodala rakouská hlava státu.

Vicekancléř Werner Kogler označil vyhoštění za "nelidské a nezodpovědné". "Neexistuje žádný právní závazek k vyhošťování školních dětí, které vyrostly tady v Rakousku a jsou dobře integrované," řekl Kogler.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí

09.03.2021 07:40 Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama