Rakousko ruší výjimky pro pendlery. Do země jen s testem

Pendleři dojíždějící kvůli zaměstnání do Rakouska budou mít napříště stejně jako ostatní přijíždějící povinnost se předem registrovat a rovněž budou muset předkládat jednou za týden negativní antigenní nebo PCR test na koronavirus, ne starší než sedm dní. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury APA řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto
doporučujeme

Vídeň už v pondělí ohlásila postupné rozvolňování opatření proti šíření koronaviru, ale zároveň upozornila, že se zpřísní režim na hranicích. Nehammer řekl, že policie a zdravotní úřady zintenzivní kontroly jak na hranicích, tak v lyžařských areálech.

I pendleři se podle něj budou muset před příjezdem registrovat a musí se jednou za týden prokázat negativním testem. Může jít o antigenní i PCR test, který nebude starší než sedm dní, upřesnil ministr na novinářský dotaz. Zavedení testovací povinnosti pro pendlery není překvapením, původně měla platit už od pondělí. Vláda ji ale potvrdila až dnes.

I pendlerům přibude povinnost registrace prostřednictvím formuláře, který je v němčině a angličtině na internetu (www.oesterreich.gv.at). Při registraci budou muset uvést své jméno či kontaktní údaje.

"V tuto chvíli čekáme na potvrzení avizovaných podmínek pro české pendlery pracující v Rakousku a spolu s tím i na termín, od kdy by toto nařízení mělo platit. Už od minulého týdne je jasné, že nějaká forma online registrace a testu nutná bude, upřesnění jsme však oficiálně ještě od rakouské strany nedostali," sdělilo ČTK české ministerstvo zahraničí.

Výjimku z registrační povinnosti mají například lidé, kteří Rakouskem jen projíždějí, a také osoby, které do Rakouska cestují v naléhavé a neodkladné rodinné záležitosti, jako je například pohřeb.

Nehammer také uvedl, že zůstávají kontroly na hranicích se sousedními státy včetně České republiky. Ministr v té souvislosti poukázal na to, že právě Česká republika má stále vysoké počty nově infikovaných. Pokračovat budou také kontroly na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem.

Podrobnosti ohledně provádění hraničních kontrol mají být uvedeny v nařízení ministerstva zdravotnictví. Z rakouských médií zatím není jasné, kdy začnou zpřísněná opatření na hranicích platit.

Rakouská vláda zároveň zpřísnila podmínky cestování do země. Například z povinné desetidenní karantény po příjezdu do Rakouska se už lidé podle Nehammera nebudou moci vyvázat novým negativním PCR testem. Podle agentury APA ale z ministerstva vnitra po dnešní tiskové konferenci zaznělo, že možnost zkrácení karantény negativním testem je stále předmětem diskuse. Dosud to bylo možné po pěti dnech. Nehammer potvrdil, že pendleři mají z desetidenní karantény i nadále výjimku.

Rakousko dále zvýšilo pokuty za nedodržování protiepidemických opatření. Za nenošení respirátoru a nedodržování odstupů nyní bude hrozit pokuta ve výši 90 eur (přes 2300 korun), zatímco dosud to bylo 25, potažmo 50 eur.

Rakousko, které už týdny registruje několikanásobně nižší denní počty nově nakažených než Česko, zpřísňuje režim na hranicích v době, kdy v jiných oblastech opatření z třetího takzvaného lockdownu rozvolňuje. Příští pondělí se budou moci otevřít všechny obchody, muzea, galerie, zoologické zahrady či kadeřnictví. Podmínkou pro vstup do obchodů bude respirátor FFP2. V Rakousku od pondělí přibylo 1241 nově nakažených, zatímco ČR, která má přibližně o necelé dva miliony obyvatel více, hlásí 7117 nově nakažených.

Po zimních prázdninách, které skončí v části spolkových zemí 8. února a v dalších o týden později, se budou moci do lavic vrátit žáci prvních stupňů základních škol. Starší žáci se budou ve školách střídat ve "směnném provozu". Novinkou bude povinné testování školáků dvakrát týdně. Bez otestování se žáci nebudou moc do školy vrátit a budou se muset dál účastnit distanční výuky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama