Rakousko uvolňuje a hlásí pokles nově nakažených koronavirem

Po téměř třech týdnech uzavřených dveří dnes mohli v Rakousku přivítat zákazníky všechny obchody, kadeřníci nebo kosmetičky. V nákupních centrech a u kadeřníků se podle serveru OE24 vyskytly první návaly lidí. V zemi bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 2263 nových koronavirových případů za posledních, což je nejméně od 21. října. V Rakousku mezitím pokračuje hromadné testování obyvatelstva. Dnes jsou na řadě především policisté.

Vídeň
doporučujeme

V Rakousku se dnes otevřely nejen obchody, ale také například základní školy a školky či muzea. Všeobecné rozvolnění, které se však netýká restauračních zařízení, se odehrává za přísných podmínek.

Zákazníci i pracovníci musí nosit roušky a na každého zákazníka musí ve vnitřních komerčních prostorech připadat alespoň deset metrů čtverečních. V obchodních centrech se počítá pouze plocha obchodů. U všech poskytovatelů služeb přitom platí zákaz podávání jídel a nápojů.

Některá nákupní střediska a kadeřníci dnes zaznamenali první návaly zákazníků. Mnoho lidí se u holiče objednalo už několik dní či týdnů dopředu. Podle OE24 se dnes vyskytla tlačenice například u kadeřnictví v obchodní aréně Salzburg Süd. Před kadeřnictví byly dokonce přistaveny židle pro čekající.

Na vídeňské obchodní třídě Mariahilferstrasse se už dopoledne tvořily fronty před velkými obchody. Naopak například v rozlehlém obchodním centru Shopping City Süd u Vídně se nával zatím nekonal. Policie hovořila o obsazenosti parkovišť ze zhruba 75 procent a nehlásila žádné závažnější problémy.

Právě v řadách rakouské policie dnes začalo hromadné testování. Ode dneška do 10. prosince a od 14. do 18. prosince může být dobrovolně otestováno až zhruba 39.000 příslušníků bezpečnostních složek. Příkladem jim dnes šel rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

Už o víkendu testování začalo také mezi pedagogy a zatím se jich v šesti spolkových zemích zúčastnilo 72 procent učitelů a vychovatelů. Odhaleno mezi nimi zatím bylo 300 pozitivních, ale údaje zatím nejsou k dispozici z Vídně, Tyrolska a Vorarlberska. V hlavním městě má testování pedagogů pokračovat až do 13. prosince.

V celém Rakousku bylo letos odhaleno 305.693 případů koronavirové infekce a 3897 souvisejících úmrtí, z toho 57 za uplynulý den. Uzdravilo se 256.811 nakažených. Aktuálně je v rakouských nemocnicích 3885 lidí s covidem-19, z toho 616 na jednotkách intenzivní péče.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 18:03 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 16:48 Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama