Rakousko vyhostilo ruského diplomata, Moskva odpověděla stejně

Rakousko vyhostilo ruského diplomata, kterého označilo za nežádoucí osobu. Oznámilo to dnes rakouské ministerstvo zahraničí. Diplomat má alpskou republiku opustit do 1. září. Ruské velvyslanectví ve Vídni proti tomuto rozhodnutí protestovalo, považuje ho za nepodložené, uvedla ruská tisková agentura TASS. Moskva vzápětí odpověděla recipročním krokem, tedy vyhoštěním rakouského diplomata.

Rakouské ministerstvo zahraničí dnes agentuře APA potvrdilo informaci o vyhoštění diplomata v souvislosti s průmyslovou špionáží. Jako první ji přinesl deník Kronen Zeitung.

Agentura TASS napsala, že ruské velvyslanectví v Rakousku je "pobouřeno" rozhodnutím, "které škodí konstruktivním rusko-rakouským vztahům", a je přesvědčeno, že od Moskvy se dá brzy očekávat "zrcadlová reakce".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že Moskva chystá reciproční kroky, ale neupřesnil kdy. "Nějaká reakce bude," potvrdil Peskov podle agentury TASS.

Ruské ministerstvo zahraničí pak prohlásilo za nežádoucí osobu diplomata z rakouského velvyslanectví v Rusku. "Na ministerstvo zahraničí byl předvolán velvyslanec Rakouska v Moskvě Johannes Eigner. Velvyslanci byl tlumočen důrazný protest v souvislosti s neodůvodněným rozhodnutím rakouské strany o odebrání aktreditace ruskému diplomatovi a požadavkem, aby opustil rakouské území. Podle principu reciprocity byl v rámci odvetného opatření prohlášen za personu non grata diplomat rakouského velvyslanectví v Rusku," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva.

Rakouské ministerstvo zahraničí sdělilo, že rakouské orgány se rozhodly vyhostit ruského diplomata, protože jeho činnost je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Podle deníku Kronen Zeitung je diplomat podezřelý z několikaleté průmyslové špionáže a shromažďování informací ve spolupráci s rakouským občanem v jedné z rakouských technologických firem. Rakušan podle listu sám informoval o špionážních aktivitách vedení podniku. Rus údajně k případu odmítl vypovídat a odvolal se na svou diplomatickou imunitu.

Rakouské ministerstvo spravedlnosti v té souvislosti uvedlo, že v létě byl zastaven soudní proces s rakouským občanem, který se přiznal k hospodářské špionáži ve prospěch zahraničí a zaplatil "vysokou pěticifernou sumu" jsko pokutu. Vyhověl tím březnovému návrhu vídeňského státního zastupitelství.

Hlavní líčení trvalo necelé dvě hodiny a nebyli předvoláni žádní svědci, uvedla mluvčí zemského soudu ve Vídni. "Mohu vám ale potvrdit, že to zjevně byli ruští občané, jimž byly věci sdělovány," citovala APA mluvčí.

Neutrální Rakousko udržuje s Ruskem dobré vztahy. Během krize kolem otrávení bývalého ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii například Vídeň jako jedna z mála zemí Evropské unie nevypověděla žádné ruské diplomaty. Ruský prezident Vladimir Putin loni přijel na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

Související

Více souvisejících

špionáž Rakousko Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy