Rakousko zavede "covidový semafor", region u českých hranic zmírní pravidla nošení roušek

Spolková země Horní Rakousy od pátku ruší nařízení nosit roušky ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorech. Region tak chce umožnit vytvoření jednotné výchozí pozice před přijetím takzvaného semaforového systému, který má být zaveden příští týden, informovala dnes regionální vláda v čele s hejtmanem Thomasem Stelzerem.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Rakušané kvůli koronavirové pandemii nosí roušky v prostředcích MHD a ve vybraných prostorech, jako jsou obchody s potravinami, banky, úřady, pošty a lékařská zařízení. Horní Rakousy, které sousedí s jižními Čechami, však 9. července zavedly povinnost nosit roušky prakticky ve všech vnitřních prostorech, včetně obchodů, restaurací či kadeřnictví.

Hejtman Stelzer dnes oznámil, že tato opatření přizpůsobí méně přísným předpisům na spolkové úrovni. "Aby fungoval semaforový systém, s ním spojené řazení do rizikových stupňů a odpovídající opatření, je smysluplné, abychom vytvořili stejnou výchozí pozici na spolkové úrovni," zdůraznili dnes v tiskovém sdělení Stelzer a zemská ministryně zdravotnictví Christine Haberlanderová.

Od příštího týdne by mělo Rakousko zavést semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý region má být označen jednou ze čtyř barev - od zelené po červenou - podle místní epidemické situace.

Rakousko dnes hlásí 327 nově nakažených koronavirem, z toho 178 ve Vídni a 49 v Horních Rakousech. Dolní Rakousy podle OE24 hlásí 22 nově infikovaných, Tyrolsko 33. Doposud bylo v Rakousku hlášeno 26.033 pozitivních testů na covid-19. Zemřelo 733 infikovaných, ale 22.145 se opět zotavilo.

V rakouských nemocnicích je kvůli covidu aktuálně 141 pacientů, z toho 23 na jednotkách intenzivní péče. V poslední době se nákaza šíří hlavně mezi mladými lidmi.

Švýcarsko hlásí nejvyšší nárůst počtu nakažených koronavirem od dubna. Společně s Lichtenštejnskem tu za poslední den přibylo 383 infikovaných, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Šéf resortu zdravotnictví Alain Berset už v minulém týdnu varoval, že situace by se mohla vymknout kontrole. Vyzval proto obyvatele, aby dodržovali ochranná opatření. "Není jednoduché dodržovat pravidla o odstupu a karanténě, ale dělejte to," citovala jej agentura DPA.

Čím dál více kantonů zavádí povinnost nosit roušky v obchodech. Od čtvrtka tak budou muset činit i obyvatelé největšího města Curychu. Švýcarští maloobchodníci opatření kritizují s tím, že znovuzavedení roušek poškodí jejich podnikání, neboť zákazníci budou kvůli restrikcím trávit v obchodech méně času.

Nejhůře postiženým ze švýcarských kantonů je momentálně Ženeva na západě země, kde se v posledních 14 dnech nakazilo již 466 lidí.

Alpská země s 8,5 miliony obyvatel zažívala vrchol epidemie v druhé polovině března, kdy denní přírůstky nakažených přesahovaly hranici 1000. Koncem května a začátkem června se úřadům podařilo dostat nákazu pod kontrolu natolik, že denně přibývalo nanejvýš několik málo desítek nakažených. Od té doby však denní bilance infikovaných opět rostou.

Celkem úřady ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou koronavirovou statistiku, registrovaly 40.645 nakažených. Komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 tu podlehlo 1723 lidí. Téměř 10.000 osob se muselo uchýlit do karantény z důvodu kontaktu s nakaženými, přičemž dalších 15.000 pobývalo v izolaci po návratu z epidemicky rizikových zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama