Rakousko zřejmě prodlouží a zpřísní lockdown

Rakousko zřejmě čeká další prodloužení plošné uzávěry. Původně se měla začít opatření proti šíření koronaviru uvolňovat 25. ledna, podle vládních odborníků by se ale měl tzv. lockdown o několik týdnů prodloužit a opatření zpřísnit. Důvodem je podle nich mimo jiné šíření nové mutace koronaviru, která se poprvé objevila v prosinci v jižní Anglii. Za posledních 24 hodin v Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, přibylo 1723 případů nákazy. Ve Vídni se dnes proti vládním opatřením demonstrovalo.

Vídeň
doporučujeme

S doporučením prodloužit v Rakousku plošnou uzávěru o dva až tři týdny a některá opatření proti šíření koronaviru ještě zpřísnit vystoupili dnes vědci z vládního poradního týmu. Podle nich jsou denní přírůstky nakažených stále příliš vysoké. Vláda by podle nich měla zavést například povinnost pracovat z domova tam, kde je to možné, nebo povinné nošení respirátorů FFP2 v místech, kde se potkává více lidí.

Zda vláda kancléře Sebastiana Kurze odborníky vyslyší, bude jasné ještě o víkendu. Od pátku se ministři o dalším postupu radí se zástupci jednotlivých spolkových zemí i podnikatelů a zaměstnanců. Výsledek jednání oznámí v neděli.

Odborníci se nyní obávají mimo jiné nové mutace koronaviru, která se prokázala poprvé na konci loňského roku na jihu Anglie. Nová varianta je podle Oswalda Wagnera z vídeňské Lékařské univerzity "výrazně nakažlivější než dosavadní typ".

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1723 potvrzených případů nákazy koronavirem. Průměr posledního týdne činí 1920 případů denně. Od počátku pandemie se v zemi infekce virem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 387.000 lidí. S covidem-19 jich 7053 zemřelo.

Ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která sousedí s Českem, se přes víkend koná druhá fáze hromadného testování. Otevřeno je 1151 testovacích stanic. Otestovat se tu může nechat asi 1,5 milionu lidí. Do dnešního poledne si jich termín zarezervovalo přes 400.000, otestovat se stihlo přes 172.000 lidí. Podle agentury APA se nákaza prokázala u 196 testovaných, což odpovídá asi 0,11 procentu.

Už několik dní se hromadně testuje také ve Vídni a Burgenlandu, testuje se také na některých místech Štýrska. Původně mělo přes víkend testovat celé Rakousko, některé spolkové země však akci zrušily nebo změnily její termín.

Proti vládním opatřením, která mají zamezit šíření koronaviru, se dnes v hlavním městě Vídni protestovalo. Podle agentury AFP se na protestu sešlo asi 10.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zemřelo v souvislosti s koronavirem přes sto tisíc lidí

08.03.2021 19:23 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 dnes v Itálii přesáhl 100.000. Ministerstvo…

Nizozemsko chce vakcinační pas pro očkované a testované

08.03.2021 19:01 Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem…

EU může vývoz vakcín zablokovat znovu, tvrdí von der Leyenová

08.03.2021 18:32 Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala…

Evropský regulátor EMA vyzývá státy, aby neschvalovaly Sputnik

08.03.2021 17:12 Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama