Rakouský kancléř Kurz počítá s tím, že bude obžalován z křivé výpovědi

Rakouský kancléř Sebastian Kurz, kterého státní zastupitelství vyšetřuje kvůli podezření z křivé výpovědi, počítá s tím, že bude obžalován. Stejně tak je ale přesvědčen, že jej nakonec soud obvinění zprostí. Řekl to dnes v rozhovoru s bulvárním listem Kronen Zeitung. Zdůraznil, že se ani v případě obžaloby nehodlá vzdát funkce kancléře.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Kurz ve středu oznámil, že spolu s šéfem úřadu vlády Bernhardem Bonellim čelí vyšetřování kvůli údajné křivé výpovědi. Dopustit se jí měl před parlamentní komisí, která se zabývá korupčními aférami v bývalé vládě Kurzových lidovců (ÖVP) a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Dnes Kurz listu Kronen Zeitung řekl, že počítá s tím, že jej státní zastupitelství obžaluje. Kancléř také řekl, že se radil s několika právníky a univerzitními profesory a žádný z nich si podle něj nedokáže představit, že by jej mohl soud nakonec shledat vinným.

"Můžu jen zopakovat, že mám čisté svědomí. Moje výpovědi před vyšetřovací komisí jsou správné, a proto jsem v celé věci dost v klidu," řekl Kurz. Podle agentury DPA lze případné podání obžaloby na Kurze očekávat nejdříve za několik měsíců.

Vyšetřování Kurze zahájilo rakouské státní zastupitelství pro korupci a hospodářskou kriminalitu (WKStA) na podnět opozičních poslanců, kteří jsou členy parlamentní komise zřízené kvůli kauze bývalého předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Jeho aféra vedla k pádu první Kurzovy vlády před dvěma roky.

Takzvanou kauzu Ibizagate spustila videonahrávka tajně natočená v roce 2017 ve Stracheho vile na španělském ostrově Ibiza, na níž Strache otevřeně hovoří o svém korupčním jednání. Zmiňuje například nelegální financování strany a údajné příbuzné ruského oligarchy nabízí zajištění státních zakázek výměnou za protislužby. V současnosti je Strache vyšetřován kvůli podezření ze zpronevěry stranických peněz.

Zveřejnění videonahrávky vedlo před dvěma lety k rozpadu koaliční vlády lidovců kancléře Kurze a Svobodných. Kauza výrazně přispěla k propadu Svobodných v předčasných volbách v září 2019. FPÖ v nich získala přes 16 procent, což bylo o bezmála deset procentních bodů méně než v roce 2017. Novou vládu sestavili Kurzovi lidovci se Zelenými.

Pro Kurzovu současnou vládu, která nadále vede průzkumy veřejného mínění, je vyšetřování další ranou poté, co rakouská policie v únoru prohledala byt ministra financí Gernota Blümela, jenž je Kurzovým blízkým spojencem. Blümel čelí obvinění v korupční kauze loterijní společnosti Casinos Austria, která je s aférou Ibiza spojená.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama