Rakouským slovem roku je "Babyelefant", označuje bezpečný rozestup. Uspěl i řízný vzkaz teroristovi

Rakouským slovem roku se stal výraz Babyelefant, tedy slůně, který se používá jako symbol bezpečného rozestupu, informovala dnes agentura APA. Jeden metr, který zhruba mládě chobotnatce na délku měří, je v Rakousku vyžadován kvůli šíření koronaviru jako minimální vzdálenost mezi dvěma lidmi.

Vídeň
doporučujeme

Slovo Babyelefant zvítězilo v každoroční anketě s jasným náskokem a na druhou příčku odsunulo zkratkové slovo Corona. Podle poroty se do čela žebříčku dostala slova, která se vztahují "k zásadnímu tématu roku 2020".

Třetí místo v anketě obsadilo slovo verblümeln, které je ironickým odkazem na příjmení současného ministra financí Gernota Blümela. Znamená přikrášlit, zidealizovat, ale i přepočítat se při vytváření rozpočtu.

Patvarem či paslovem letošního roku je podle poroty výraz Coronaparty, který označuje večírek pořádaný navzdory vládnímu zákazu v době pandemie. Na druhém místě skončil anglicismus Social Distancing, který se používá k označení omezených kontaktů v době šíření koronaviru.

Slovem roku ze slangu mladých Rakušanů se stal výraz Boomer, který odkazuje na příslušníky generace takzvaného baby boomu po druhé světové válce.

Rakouským citátem roku se stalo zvolání "Schleich di, du Oaschloch!", které lze přeložit jako "Zmiz, hajzle!". Použil jej jeden ze svědků listopadového teroristického útoku ve Vídni. Adresoval jej přímo atentátníkovi, který zabil čtyři lidi a řadu dalších zranil. Věta se stala po útoku symbolem vzdoru Vídeňanů tváří v tvář teroru.

Negativním citátem roku se stal výraz kancléře Sebastiana Kurze, který se vztahuje k pandemii: "Brzy budeme mít v Rakousku také situaci, kdy každý bude znát někoho, který zemřel na koronu."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 08:53 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama