Rakušané musí nově s rouškami do supermarketů, opatření zpřísňuje i Anglie

Kvůli nárůstu počtu nakažených platí v Rakousku ode dneška opět povinnost nosit roušku v obchodech s potravinami, zdravotnických zařízeních či na úřadech. Mimořádné kroky na jižních hranicích zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí byly ale kvůli právním nejasnostem odloženy, informovala agentura APA.

Nošení ochranných pomůcek je ode dneška v Rakousku povinné v supermarketech, řeznictvích a dalších obchodech s potravinami, dále v bankách, na úřadech, poštách, v nemocnicích, lékařských ordinacích či domovech s pečovatelskou službou. Povinnost platí také v kostelech při bohoslužbách, na kulturních akcích v uzavřených prostorech či na shromážděních, kde není možné udržovat vzájemný odstup alespoň jeden metr.

Dosud si Rakušané museli nasadit roušku při vstupu do lékáren, prostředků hromadné dopravy či taxíku. V nemocnicích, u lékaře či na kulturních akcích byly dosud tyto ochranné pomůcky doporučené.

Vláda rozhodla o zpřísnění koronavirových opatření v úterý. Ve středu je rozšířila také o povinnost nosit roušky na benzínových pumpách a v pekařstvích.

Podle ministerstva zdravotnictví v květnu a v červnu přibývalo denně méně než 50 nově infikovaných osob, v posledních třech týdnech ale přírůstků bylo téměř každý den více než sto. Ve čtvrtek zaznamenaly úřady 170 nově nakažených, čímž celková bilance stoupla na 20.099. S nemocí covid-19 zemřelo v Rakousku dosud 711 lidí, informuje oe24.at. Nejhůře postiženým okresem je dolnorakouský Horn u hranic s Českem, kde na 10.000 obyvatel vychází 10,3 nakažených.

Kvůli právním nejasnostem se ale odsouvá původně plánované zpřísnění pravidel pro vstup osob z rizikových zemí. Vstoupit do Rakouska měli mít poleno pouze ti, kteří se prokáží negativním testem na koronavirus vystavený některou z laboratoří, jejichž certifikaci Rakousko uznává. Cestující si podle vládních plánů také neměli mít možnost vybrat mezi testem a 14denní karanténou - ta má být napříště povinná pro všechny přijíždějící z rizikových zemí. Zesílen má být i karanténní dohled. Opatření mělo dopadnout zejména na rakouské občany s původem v balkánských zemích, které momentálně zažívají druhou vlnu nákazy.

Odklad přichází poté, co ve středu rakouský ústavní soud rozhodl, že část vládních opatření proti šíření koronavirové nákazy byla v rozporu se základním zákonem.

V Anglii se dnes rozšířil seznam míst, kde lidé musí mít zakrytá ústa a nos kvůli riziku šíření koronaviru. Kromě dopravních prostředků tato povinnost platí už i v obchodech, nákupních centrech, na nádražích nebo v bankách. Vláda věří, že "drtivá většina lidí" bude zpřísněný režim dodržovat, některé obchodní řetězce ale podle deníku The Daily Telegraph neplánovaly ve svých prodejnách opatření vymáhat.

Dosud bylo v Anglii používání roušek nařízené jen v prostředcích hromadné dopravy a ve zdravotnických zařízeních, a to od poloviny června. Změnu pravidel ohlásila vláda ve čtvrtek s tím, že zaměstnanci obchodů mohou zákazníky s odhaleným obličejem z prodejny vykázat. Takovým lidem zároveň hrozí pokuta až 100 liber (2900 Kč), výjimku mají pouze děti do deseti let a osoby se specifickými zdravotními problémy.

Opatření není reakcí na zhoršení epidemické situace, která je v Británii od konce června stabilizovaná. Ve zbylých částech Spojeného království se pravidla kolem nošení roušek vyvíjí odlišně. Zatímco ve Skotsku je musí mít nakupující nasazené už od 10. července, od lidí ve Walesu a Severním Irsku se to zatím nevyžaduje.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Britů s povinným nošením roušek na veřejných místech nemá problém. Web inews zároveň informuje, že jen zhruba dvě třetiny ze 2000 dotázaných v čerstvé sondáži uvedlo, že "vždy nebo většinu času" dodržovali nařízení v hromadné dopravě. Skoro čtvrtina respondentů prý zatím pokrývku obličeje vůbec nepoužívala.

Náměstkyně na britském ministerstvu zdravotnictví Helen Whatelyová dnes ve vysílání televize BBC vyjádřila očekávání, že "drtivá většina lidí" bude roušky v obchodech nosit. "Víme, že lidé se budou chovat zodpovědně a budou obličejové masky nosit," prohlásila.

Whatelyová nečeká, že by u každého případu porušení pravidel měla zasahovat policie. "To by samozřejmě bylo nemístné," řekla. Vláda ve čtvrtečním oznámení doporučila pracovníkům obchodů či bank, aby činili kroky "v zájmu prosazování dodržování zákona". Řetězec obchodů s potravinami Sainsbury's a síť kaváren Costa Coffee nicméně uvedly, že jejich zaměstnanci se nebudou zabývat zákazníky bez roušek. Společnost Asda zase označila vymáhání nařízení za "zodpovědnost příslušných úřadů".

Simple common sense on wearing facial mask!MT @alvinfoo #socialdistancing #coronavirus #COVID19 #health #COVIDー19 #WFH #mask #pandemic pic.twitter.com/CA9eUrvc8W

— Dr. Marcell Vollmer #StayHome #StaySafe (@mvollmer1) July 18, 2020

Povinné nošení roušek je v Británii zaváděno ve snaze předejít novému rozmachu epidemie covidu-19, která byla na jaře spojena se stovkami úmrtí denně a která přivedla britské zdravotnictví na pokraj kolapsu. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s koronavirem registruje přes 45.000 úmrtí, od začátku jejího šíření v zemi se infekce potvrdila u skoro 300.000 lidí.

Bilance nakažených i mrtvých má Británie nejhorší z celé Evropy pokud jde o absolutní hodnoty. Od začátku července se zde ale průměrný denní počet hlášených obětí drží pod stovkou, zatímco bilance nových nákaz jen jednou za poslední měsíc překročila 1000.

Související

Více souvisejících

Rakousko Roušky a respirátory Velká Británie Obchody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy