Operace Očistec: Na Slovensku zadrželi bývalé šéfy policie, Gašpar obviněn

Slovenští kriminalisté dnes zadrželi a obvinili bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara a další tři někdejší ředitele elitních policejních složek. Informovala o tom slovenská média. Gašpar byl v minulosti poradcem českého ministra vnitra Jana Hamáčka.

Tibor Gašpar
doporučujeme

Slovenská prokuratura informovala, že v rámci akce s názvem Očistec bylo zadrženo a kromě jiného ze založení zločinecké skupiny obviněno několik osob, jejich totožnost neuvedla. Zmíněnou razií pokračovala vlna zatýkání představitelů státních institucí i soudnictví, která začala po únorových parlamentních volbách. Ty vyústily ve změnu vlády.

Kromě Gašpara, který v čele slovenské policie skončil po předloňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, kriminalisté podle televize Markíza zadrželi někdejšího ředitele Národní kriminální agentury Petera Hraška, exšéfa policejní protikorupční jednotky Róberta Krajmera a bývalého ředitele policejní finanční jednotky Bernarda Slobodníka. V řídích funkcích byli za vlád pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří po letech u moci skončili po letošních volbách v opozici.

List Denník N napsal, že razie souvisí s případem vazebně stíhaného bývalého šéfa kriminálního úřadu finanční správy Ľudovíta Makóa, který je podezřelý z podpory mafiánského gangu a z vydírání a který s policií spolupracuje. Také zadržený Slobodník bude podle svého advokáta Daniela Lipšice s kriminality spolupracovat.

Mluvčí prokuratury Jana Tökölyová informovala, že po zadržení bylo několik lidí obviněno například z trestných činů korupce, zneužití pravomocí či právě ze založení a podporování zločinecké skupiny.

"Při plném respektu k presumpci neviny lze říct, že spravedlnost na Slovensku zjevně prochází očistným procesem, neboť už nikdo není nedotknutelný," uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Expremiér Fico, jehož strana Směr-SD byla do letošních voleb u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006, zatýkání vnímá jako politickou objednávku a zdůraznil, že respektuje presumpci neviny. Gašpar, za jehož vedení policie čelila výtkám médií či tehdejší opozice, protože údajně řádně nevyšetřovala různé kauzy, byl podle Fica velmi dobrým policejním prezident. Fico z člea vlády odešel v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka, která v zemi výrazným způsobem změnila společenskou atmosféru.

Premiér Igor Matovič na sociální síti označil zadržené bývalé policejní špičky za osobní přátele předchozích dvou předsedů vlád ze Směru-SD a zmíněné expolicisty spojil s mafií. Matovičova vláda po březnovém nástupu do úřadu slíbila očistu justice či boj proti korupci a v této oblasti už připravila změny několika zákonů a ústavy.

V kauze stíhaného Makóa byl v říjnu zadržen také šéf slovenské speciální prokuratury Dušan Kováčik, kterého pak soud poslal do vazby. Policie Kováčika obvinila z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů.

Slovenská policie v uplynulých měsících obvinila kvůli korupci více než desítku soudců. Mezi stíhanými v největší korupční kauze ve slovenském soudnictví je rovněž bývalá náměstkyně ministerstva spravedlnosti za Směr-SD Monika Jankovská, která se po obvinění vzdala funkce soudkyně. Ve vazbě v jiných případech skončil i Makó, dále bývalý předseda správy státních hmotných rezerv či bývalý šéf zemědělské platební agentury, která kromě jiného vyplácí dotace farmářům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama