Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního imáma

Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve francouzské metropoli. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Pětačtyřicetiletý počítačový technik s bezpečnostní prověrkou Mickaël Harpon zabil 3. října čtyři kolegy, policie jej po činu na místě zastřelila.

Francouzská policie
doporučujeme

Pětice byla zatčena při ranních raziích v obcích Gonesse, Sarcelles a Le Thillay, což jsou severní předměstí Paříže. Mezi zadrženými je podle francouzského tisku někdejší kontroverzní imám mešity v Gonesse.

Neslyšící rodák z Martiniku Harpon pracoval na prefektuře několik let, před deseti roky konvertoval k islámu. Motiv jeho činu zůstává neznámý. Jeho manželka tvrdila, že noc před útokem slyšel hlasy a byl dezorientovaný a neklidný. Sousedé uvedli, že jej slyšeli volat Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Podle pařížské prokuratury Harpon zastával radikální postoje a byl v kontaktu s jedinci z řad salafistů. Není jasné, zda Harpon jednal sám, nebo jej k atentátu někdo inspiroval či měl komplice.

Salafismus je směr islámu, který se snaží toto náboženství očistit od cizorodých, zejména západních vlivů a ve své radikální podobě směřuje k potlačení práv a svobod nemuslimů. Hlásí se k němu i mnoho pachatelů teroristických útoků z minulosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"To je válka." V polském Sejmu zněla ostrá slova, zasahovala i parlamentní…

27.10.2020 16:12 Bouřlivě se dnes v polském Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, jednalo kvůli dopadům nálezu…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 15:43 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Německo zpřísňuje karanténní opatření, šíření infekce covid se nedaří…

27.10.2020 15:36 Německé spolkové země kvůli prudkému nárůstu případů nemoci covid-19 zpřísňují hygienická opatření.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama