Řecká policie zasáhla proti manifestacím v den výročí vzpoury

Řecká policie dnes zasáhla slzným plynem a zadržela několik lidí v metropoli Aténách poté, co stovky demonstrantů neuposlechly zákazu shromažďování více než tří osob. V Řecku se každoročně 17. listopadu konají manifestace připomínající krvavé potlačení studentské vzpoury proti vojenské diktatuře v roce 1973. Letošní manifestace ale úřady nepovolily s poukazem na riziko šíření koronaviru.

Kyriakos Mitsotakis
doporučujeme

V Aténách 17. listopadu tradičně míří průvod od areálu Národní technické univerzity, kde před 47 lety studentské povstání začalo, k velvyslanectví Spojených států, které tolerovaly vojenskou diktaturu ovládající řeckou politickou scénu v letech 1967 až 1974. Manifestace v minulých letech provázely střety levicových extremistů s policií.

Letos řecká vláda pochody zakázala, což zdůvodnila koronavirovou krizí, a v Aténách a severořecké Soluni dnes rozmístila tisíce policistů. Od 15. do 18. listopadu nejsou povolena shromáždění více než tří lidí. Řecko nyní bojuje s druhou vlnou epidemie covidu-19 a jeho nemocnice se potýkají s přívalem pacientů. Jednotky intenzivní péče jsou již ze 78 procent zaplněné, uvádí agentura AP.

Levicové opoziční strany zákaz kritizovaly jako neústavní a obrátily se kvůli němu na soud, se stížností však neuspěly. Komunistické odbory PAME dnes dopoledne navzdory zákazu uspořádaly u amerického velvyslanectví v Aténách krátkou protestní akci. Podle agentury AP se tam sešlo kolem 200 lidí, měli nasazené roušky a dodržovali rozestupy. "Ať žije technická univerzita, pryč s Američany!" provolávali.

Odpoledne se další demonstranti shromáždili v centru Atén. Podle agentury AP policisté dav rozehnali slzným plynem a vodním dělem a několik lidí zadrželi. V Soluni se shromáždilo asi 250 osob před americkým konzulátem, žádné násilnosti ale odtud nebyly hlášeny. Do shromáždění v ulicích se dnes zapojil i bývalý premiér Alexis Tsipras, který stojí v čele hlavní opoziční strany SYRIZA.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a prezidentka Katerina Sakellaropulosová dnes na technické univerzitě položili pamětní věnce. Premiér uvedl, že zákaz hromadných vzpomínkových akcí byl vyhlášen pouze v zájmu veřejného zdraví. Mitsotakis přitom připomněl, že na státní svátek 28. října se také nekonala tradiční vojenská přehlídka.

Řecko, které má srovnatelný počet obyvatel s Českem, registruje od začátku epidemie 76.000 nákaz koronavirem a více než 1100 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. V neděli zaznamenala země svůj zatím nejvyšší denní nárůst 71 úmrtí. Řecké úřady s cílem zpomalit šíření koronaviru mimo jiné vyhlásily zákaz nočního vycházení a uzavřely základní školy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama