Řecké nemocnici pomohli v koronavirové krizi medici
Před více než stoletím byla nemocnice Sotiria v Aténách postavena jako veřejné sanatorium pro pacienty s obávanou infekční nemocí, která se šířila kašlem a zabíjela všechny bez rozdílu - tuberkulózou. Nyní hlavní řecká nemocnice pro pacienty s covidem-19 se zaměřila rovněž i na výcvikové programy pro desítky studentů medicíny, kteří jako dobrovolníci pomáhali lékařům, kteří byli často pod neuvěřitelným tlakem. Tito medici se tak často ocitli v první linii boje s pandemií způsobenou koronavirem, napsala agentura AP.
doporučujeme
Když bylo v březnu stanoveno, že Sotiria, což v řečtině znamená Spása, bude tím vůdčím zařízením v boji s koronavirem, zdravotníci brzy zjistili, že mají příliš mnoho práce na to, aby mohli vykonávat i své běžné povinnosti ve velké aténské nemocnici, která léčí všechny druhy pacientů. Právě tehdy dva lékaře a profesory lékařské fakulty z univerzity v Aténách napadlo požádat o pomoc dobrovolníky.
Program byl nejprve určen pro absolventy medicíny, ale přihlásilo se tolik studentů, většinou v posledním ročníku, že se nakonec dobrovolníci stali právě z nich. A v nemocnici začalo pomáhat 56 mladých mužů a žen studujících na řeckých a slovenských lékařských fakultách.
"Prošli velmi důkladným školením a byly jim přiděleny konkrétní povinnosti a méně důležitější práce," uvedla Garyfallia Pulakuová, odborná asistentka a expertka na nakažlivé nemoci, která se na organizaci dvouměsíčního programu podílela spolu s Kostasem Syrigosem, profesorem medicíny a onkologem. "Za žádných okolností nesměli vstoupit do takzvané červené zóny s pacienty s covidem-19. Ukázalo se, že se nebojí, a ta zkušenost pro mě byla velmi pozitivní," dodala.
Studenti vykonávali každodenní potřebnou práci v nemocničním ústavu klinické patologie, zejména se účastnili menších operací, odebírali vzorky krve nebo vyřizovali potřebné papírování. V sekci pro pacienty s covidem-19 bylo jejich povinností například hovořit s příbuznými, kterým nebylo dovoleno, aby se s pacienty setkali.
Jednou z dobrovolnic byla i 21letá Anna Karagiannakuová, studentka Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Jak uvedla, díky programu se jí podařilo zásadně proniknout do toho, co obnáší být lékařem. "I když mi nebylo dovoleno pomoci s léčbou koronavirových pacientů, byla to pro mě příležitost pomoci s jinými úkoly a získat cenné zkušenosti, navíc za těchto krizových podmínek, které už nejspíš znovu nezažiji," dodala.
Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí
28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…
Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer
28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…
Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny
28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…
Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou
28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…