Řecko čeká třítýdenní karanténa, lidé musí až na nutné výjimky zůstat doma

Řecko od soboty na tři týdny čekají celostátní karanténní opatření. V jihoevropské zemi se uzavře většina obchodů a lidé budou až na nutné případy muset zůstat doma. Oznámil to dnes řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, podle kterého se tím vláda snaží zastavit "agresivní" nárůst infekcí a zvýšený počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, píše deník Kathimerini.

Kyriakos Mitsotakis
doporučujeme

V případě Řecka jde od počátku epidemie covidu-19 již o druhou plošnou uzávěru. Stejně jako na jaře budou Řekové z domu moci vyjít pouze za prací, nákupem nezbytností, sportem nebo k lékaři. O svých důvodech musí vládu informovat prostřednictvím SMS zprávy. Zavřené budou všechny obchody kromě těch prodávajících nezbytné zboží. Na rozdíl od první celostátní karantény bude zakázáno cestovat mezi regiony. Na distanční výuku přejdou střední školy. Školky a základní školy zůstanou otevřené.

"Znovu jsem se rozhodl zavést opatření raději dříve nežli později," uvedl Mitsotakis v televizním projevu a dodal, že rozhodnutí jeho kabinetu vychází z doporučení odborné komise. Premiér vysvětlil, že k okamžitému zavedení přísných opatření ho "donutil" nápor nových případů v posledních pěti dnech. Pokud by současné restrikce nepřinesly snížení nákaz, tlak na nemocnice by podle něj byl "nesnesitelný".

zdroj: YouTube

V Řecku již nyní platí celoplošné nošení roušek na veřejnosti a nejhůře zasažené oblasti měly nařízenou uzávěru a noční zákaz vycházení.

Mitsotakis rovněž slíbil finanční podporu pro Řeky zasažené novou uzávěrou, detailní plán během dneška představí ministr financí Christos Staikuras.

Řecko si co do bilance nakažených koronavirem vedlo v porovnání s ostatními evropskými zeměmi relativně dobře, podotýká agentura DPA. V posledních týdnech však počty potvrzených případů prudce vzrostly, obzvlášť ve velkých městech jako Atény nebo Soluň. Ve středu tamní úřady oznámily dosud nejvyšší přírůstek nakažených, 2646 nových případů. Od počátku epidemie se v zemi s 11 miliony obyvatel nakazilo bezmála 47.000 lidí, z nichž jich 673 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

26.11.2020 18:23 Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur (zhruba čtyři biliony Kč),…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 18:16 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Itálie hlásí za poslední den víc nakažených i úmrtí s covidem-19

26.11.2020 17:47 V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29.003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 mrtvých v…

Turecko průzkumem ve Středomoří dál provokuje, EU zvažuje přísnější sankce

26.11.2020 17:43 Aktualizováno Turecku hrozí přísnější sankce ze strany Evropské unie kvůli průzkumu zásob ropy a zemního plynu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama