Řecko chystá velkolepé oslavy, žádá Francii o zapůjčení parthenónského vlysu

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis požádal při čtvrteční návštěvě Paříže francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o zapůjčení části dekorativního vlysu z chrámu Parthenón, jež je uložen v muzeu Louvre v Paříži.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Řecko
doporučujeme

Příležitostí k zápůjčce jsou oslavy dvousetletého výročí řecké nezávislosti plánované na rok 2021. Agentuře AFP to dnes sdělil nejmenovaný zdroj z řecké vlády.

Vlys, který zobrazuje scénu z mytické bitvy mezi lidmi a kentaury, pochází z pátého století před naším letopočtem. Řecko francouzskému muzeu na oplátku navrhlo zápůjčku antických bronzových sošek, uvedla řecká tisková agentura ANA.

Část vlysu nalezl v roce 1788 na zemi u Parthenónu, který je dominantou athénské akropole, Louis François Sébastien Fauvel, francouzský diplomat a amatérský archeolog, uvedl Louvre.

zdroj: YouTube

Francie společně s Británií a Ruskem společně porazily v roce 1827 osmanské síly v námořní bitvě u Navarina, která se později ukázala být rozhodující pro zisk řecké nezávislosti. Kvůli tomu byly tyto tři mocnosti silně přítomny v politickém životě země několik dalších desetiletí.

Největší sbírku parthenónských vlysů má Britské muzeum v Londýně. Z památky je sundal a převezl v roce 1806 lord Elgin, tehdejší britský velvyslanec u osmanského dvora a vášnivý obdivovatel řeckého umění.

Tehdejší osmanští vládci mu povolili vlysy odvést za štědrou úplatu. Británie je tím považuje za právoplatně získané. Atény však v posledních dvou staletích několikrát požadovaly jejich navrácení, jelikož podle jejich názoru dali povolení k vyvezení části památky tehdejší okupanti, a ne Řecko. Britské muzeum však výzvy pokaždé odmítlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britské volby v plném proudu: Johnson a Khan s sebou vzali své psy

12.12.2019 15:17 Aktualizováno Svůj hlas v dnešních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada…

Francouzi jsou nabroušení na Macrona. Budou stávkovat až do Vánoc?

12.12.2019 13:58 Ve Francii dnes osmým dnem pokračují stávky v dopravě a demonstrace kvůli plánované důchodové…

Krádež v drážďanské klenotnici: Stopy vedou k arabským klanům?

12.12.2019 13:45 Stopy listopadové krádeže šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba) vedou k…

Corbyn způsobí šok, zachraňte brexit. Volby v Británii jsou mimořádně…

12.12.2019 12:56 Slabý déšť se snášel na obyvatele londýnské čtvrti Tower Hamlets, kteří dnes ráno vyrazili hlasovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama