Covid-19: Chorvatsko a Řecko mají nejvíc nově nakažených od vypuknutí epidemie

Řecko zaznamenalo v úterý nejvíce odhalených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 od počátku pandemie, když se tam potvrdilo za den 269 infikovaných. Dosud byl nejvyšší denní nárůst 262 případů, oznámený před týdnem. Informoval o tom deník Kathimerini.

Ilustrační foto
doporučujeme

Řecké ministerstvo civilní ochrany v úterý také uvedlo, že nárůst nově odhalených případů nákazy z posledních týdnů není z velké části způsoben cestováním ze zahraničí. Od 1. července, kdy Řecko uvolnilo po několika měsících cestování pro některé státy, bylo v této jihoevropské zemi odhaleno 3666 nakažených, z toho 17 procent byly importované případy.

Z 269 pozitivních testů za poslední den se 39 týkalo lidí, kteří přijeli z ciziny. Nejvíce případů (90) připadlo v úterý na region Attika, v němž leží i metropole Atény, druhý nejvyšší počet evidovali v Soluni (70) a deset případů se objevilo na souostroví Kyklady, informuje Kathimerini.

Celkem se dosud v jedenáctimilionovém Řecku potvrdilo 7472 nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. V souvislosti s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, zemřelo v Řecku 232 lidí, z toho dva za poslední den.

Epidemická situace se v Řecku výrazně zhoršila koncem července. Tehdy také vláda opět zavedla povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách a posléze přistoupila k dalším omezením, včetně pravidel pro cesty ze zahraničí. Mimo jiné požaduje maximálně tři dny starý negativní test na koronavirus od všech, kdo do země vstoupí přes pozemní hranice. Totéž platí do konce srpna i pro cestující letecky z některých zemí. ČR mezi nimi není, ač minulý týden řecká vláda oznámila, že bude. Po jednání s českou vládou nakonec Česko na seznam nezařadila.

Na letištích řecké úřady provádí namátkové testy podle algoritmu generovaného z QR kódu, který cestující dostanou předem e-mailem po vyplnění formuláře, zejména s adresou ubytování v Řecku.

Chorvatsko za poslední den zaznamenalo 219 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Oznámil to dnes krizový štáb. V úterý hlásily úřady 199 infikovaných. 

Celkem se v zemi se čtyřmi miliony obyvatel nakazilo již 7074 osob. Na 168 z nich s nemocí covid-19 zemřelo, z toho dva lidé za poslední den. Momentálním ohniskem nákazy je Splitsko-dalmatská župa na jihu země, kde v posledním dni přibylo 66 nakažených. Celkově tu úřady evidují již 363 takzvaných aktivních případů. V metropoli Záhřebu bylo nově odhaleno 47 případů, v oblasti měst Šibenik a Zadar 24, respektive 20 případů.

Podle epidemiologa Gordana Lauce není situace tak dramatická, jak by se z rekordních přírůstků v posledních dnech mohlo zdát. "Příliš se soustředíme na to, kolik lidí se nakazilo. Důležitější ale je, kolik je nemocných," řekl v televizi N1. Podle krizového štábu se nyní nachází v nemocnicích 122 osob, z nichž 11 je připojeno na plicní ventilátor.

Slovinsko ve čtvrtek zařadí sousední Chorvatsko do skupiny červených, tedy z hlediska nákazy koronavirem nejrizikovějších zemí. Uvedl to mluvčí slovinské vlády Jelko Kacin s tím, že situace v Chorvatsku je "dramatická".

Současně s tím kabinet stanoví slovinským turistům lhůtu pro návrat do vlasti, do níž se vyhnou karanténě či povinnému negativnímu testu na covid-19. "Zdá se, že počet nově nakažených ve všech chorvatských župách roste a podle našich odhadů před několika dny začala nová, mnohem silnější vlna epidemie," dodal Kacin.

Do skupiny rizikových zemí zařadilo zemi na Jadranu od pondělí také Rakousko. Rakouští turisté, spěšně se vracející do vlasti ve snaze vyhnout se karanténě či povinnému testu na covid-19, tehdy způsobili dopravní kolaps na hraničních přechodech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kaczyński se stane členem vlády, bude dohlížet na tři vlivná ministerstva

24.09.2020 10:15 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v…

Při protestech proti Lukašenkově inauguraci bylo zatčeno 259 lidí

24.09.2020 09:44 Při protestech proti inauguraci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bylo zadrženo 259 lidí.…

Nový emisní cíl EU je pro Česko nereálný, soudí Babiš. Hodlá jednat s von…

24.09.2020 09:38 Snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent proti roku 1990 v následujících deseti letech je…

Rakousko patrně zařadí Prahu mezi rizikové oblasti, uvedl Petříček

24.09.2020 09:29 Rakousko zřejmě od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli šíření koronaviru, uvedl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama