Řecko kvůli sporům s Tureckem zbrojí. Výdaje na armádní nákupy vzrostou pětinásobně

Řecká vláda chce v příštím roce vyčlenit na nákupy armádní výzbroje pětkrát více peněz než letos, celkem plánuje utratit 2,5 miliardy eur (66 miliard Kč). Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který dnes schválil parlament.

Řecká armáda
doporučujeme

Premiér Kyriakos Mitsotakis ohlásil podstatné posílení armády už v září, a to v souvislosti se spory s Tureckem týkajícími se průzkumu ložisek ropy ve Středozemním moři.

Parlament dnes nový rozpočet schválil poměrem 158 ku 148 hlasům, uvedla agentura AP. Prostředky určené armádě se podle něj v příštím roce zvýší o třetinu na 5,4 miliard eur (142 miliard Kč).

Premiér už na podzim avizoval, že armáda by měla posílit o 15.000 vojáků, chystají se i velké nákupy, mezi něž patří například kontrakt na pořízení 18 stíhaček Rafale, nákupy vrtulníků a čtyř námořních fregat. Jihoevropská země chce rovněž oživit svůj zbrojní průmysl a pořídit novou munici. Poslancům Mitsotakis řekl, že kontrakt na nákup stíhaček Rafale bude v Aténách podepsán už v nadcházejících dnech, bojové letouny by mělo Řecko získat v příštím roce.

Další posílení armády souvisí s vyhrocenými vztahy se sousedním Tureckem, s nímž se Atény přou o oprávněnost průzkumů ložisek ropy a plynu na dně Středozemního moře. Turecko se svými plavidly operuje v oblastech, které Řecko považuje za své výsostné vody. Ankara tvrdí, že má na průzkum nárok.

Evropská unie minulý týden na summitu rozšířila sankce vůči Turecku a na sankční seznam zařadí další osoby spojené s kontroverzním průzkumem.

Řecko patří dlouhodobě k zemím, které v rámci Severoatlantické aliance mají nejvyšší armádní rozpočet. Ten se podstatně nesnížil ani v době táhlé finanční krize. V roce 2019 mělo Řecko armádní výdaje ve výši 2,3 procenta HDP, což bylo v NATO nejvíce po USA a Bulharsku. Desetimilionové Řecko podle údajů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) v roce 2019 dalo na armádu 5,5 miliardy dolarů (120 miliard Kč), stejně lidnaté Česko mělo ve stejném roce armádní rozpočet zhruba poloviční (2,9 miliardy dolarů).

Otázku, proč Řecko armádu tak štědře financuje, dostal premiér Mitsotakis během své letošní březnové návštěvy v Berlíně, připomněla agentura DPA. Opověděl na ni takto: "Protože máme za souseda Turecko, a nikoli Dánsko."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama