Řecko mírně rozvolní. Někde otevře obchody

V Libereckém kraji v sobotu přibylo 93 nákaz, o 74 méně než před týdnem. Ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne je méně nově nakažených osmý den v řadě. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Mykonos
doporučujeme

V sobotu pozdě večer zveřejnila řecká vláda pravidla pro pondělní otevření maloobchodu, která mají zatím platit do 12. dubna a z nichž citoval například deník Kathimerini. Lidé budou moci jít do obchodů jednou denně na maximálně tři hodiny. Předtím musí poslat sms na dané číslo, odkud jim přijde speciální kód. Předtím si ale musí buď objednat konkrétní zboží přes internet a pak ho jít jen vyzvednout, nebo si domluvit předem schůzku v obchodě. V prodejnách bude moci být jeden zákazník na 25 metrů čtverečních a maximálně 20 nakupujících.

V rizikových oblastech budou obchody otevřeny jen pro výdej zboží objednaného přes internet a v těch nejrizikovějších budou zavřeny úplně.

Také supermarkety od pondělka mohou už prodávat veškerý sortiment, dosud mohly nabízet jen základní zboží. Toto uvolnění se ale rovněž netýká tří nejrizikovějších oblastí, mezi nimiž je i Soluň.

Zatímco v pátek večer ještě řecké televize ukazovaly záběry, jak se majitelé maloobchodů v Soluni a jinde připravují na znovuotevření svých prodejen, o několik hodin později se některých zmocnil vztek. Na mimořádné schůzce epidemiologové rozhodli, že riziko otevření v některých oblastech je příliš vysoké.

Kritiku si vláda vysloužila od opozice a také od sdružení obchodníků a podnikatelů, podle nichž ztrácí kabinet důvěryhodnost, když takto narychlo mění svá rozhodnutí.

Zavřené v Řecku zatím zůstanou restaurace a bary, které smí podávat jen jídlo a pití s sebou. Školy se otevřou nejdříve 12. dubna. Od soboty mohou Řekové opustit hranice své obce za účelem sportu nebo pobytu na čerstvém vzduchu. Další otevírání bude záviset na zhodnocení aktuální situace.

I přes dlouhodobě přísná opatření se epidemická situace v Řecku nezlepšuje a tento týden tam zaznamenali nejvyšší počet potvrzených nákaz za den od počátku pandemie (4340 případů).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama