Řecko navrhuje zápůjčky z muzeí do ciziny až na 50 let

Řecké ministerstvo kultury předložilo parlamentu návrh zákona, podle něhož by se mohla umělecká díla ze sbírek řeckých muzeí, včetně antických památek, půjčovat do zahraničí až na 50 let. Informovala o tom ve středu místní média. Nyní lze artefakty z Řecka zapůjčit nejvýše na deset let. Návrh, jímž chce vláda propagovat řecké kulturní dědictví, kritizovala opozice. Ta se obává, že se některé artefakty do Řecka po tak dlouhé době nevrátí a že vystavování v cizině poškodí místní cestovní ruch.

Řecko
doporučujeme

"Naše muzea a památky jsou jednou z největších turistických atrakcí, opravdu chceme, aby se naše umělecká díla stala lákadlem turistů v jiných zemích?" kritizoval návrh ministerstva kultury opoziční poslanec a exministr školství Nikos Filis. Ministerstvo ale tvrdí, že řecká muzea mají miliony movitých děl, která jsou uchovávána v muzejních skladech.

Ministryně kultury Lina Mendoniová přitom původně navrhovala zápůjčky na deset let s prodloužením na dalších deset. Už těchto 20 let opoziční levicová formace SYRIZA kritizovala jako příliš dlouhé období. Posléze přišla Mendoniová s variantou 50+50, tedy celkem 100 let, nakonec návrh změnila na 25+25 let. "Ministryně žongluje s dekádami, jako kdyby jedla popcorn," rozhořčil se Filis.

Opoziční poslanci kritizují také formulaci, podle níž by se předmětem zápůjčky mohly stát "celé památky" a půjčit si je budou smět "muzea a podobná místa".

Zákon stanoví, že zapůjčit díla lze jen tehdy, když pronajímatel zajistí jejich bezpečnou přepravu, bezpečné vystavování i vrácení. "Díla budou vybírat sama muzea a jejich půjčení bude schvalovat ministerstvo a samozřejmě také ústřední archeologická rada," hájí nový návrh ministerstvo kultury.

V současné době lze řecká díla zapůjčit muzeím do zahraničí na pět let s možností prodloužení o dalších pět let. Podle ministerstva kultury by to nově mělo být na 25 let s možností prodloužení na dalších 25.

Kritici návrhu v této souvislosti připomněli dlouholetý spor Řecka s Británií o takzvané Elginovy mramory, část sochařské výzdoby starověkého chrámu z aténské Akropole. Odtud je začátkem 19. století odvezl tehdejší britský velvyslanec Thomas Bruce, hrabě z Elginu, a nyní jsou vystaveny v Britském muzeu v Londýně. To je odmítá vrátit se zdůvodněním, že Bruce artefakty získal na základě smlouvy s Osmanskou říší, jíž bylo tehdy Řecko součástí. Atény tvrdí, že soubor byl ukraden, a požadují ho zpět.

Řecká média nyní připomněla i výrok premiéra Kyriakose Mitsotakise, který loni v létě, pár týdnů po nástupu do úřadu, britskému tisku řekl, že Řecko zapůjčí Londýnu v Británii dosud nevystavované artefakty, pokud Británie recipročně půjčí Řecku Elginovy mramory.

Témata: Řecko | muzea | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama