Řecko neví, kde žijí tisíce žadatelů o azyl. Turecko nedodržuje dohodu s EU

Řecká vláda nezná místo pobytu tisíců migrantů, kteří v její zemi podali žádost o azyl, včetně těch, jimž byl azyl zamítnut. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na vyjádření řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise z minulého týdne.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Mitarakis si také ve čtvrtek postěžoval novinářům, že Turecko s odkazem na pandemii covidu-19 od letošního března nepřijímá zpět migranty, jak by to mělo dělat na základě migrační dohody s EU z roku 2016.

Ministr Mitarakis uvedl, že řecké úřady nyní řeší zhruba 84.000 žádostí o azyl. Řekl také, že na 32.570 žádostí o azyl místní úřady zamítly. Dodal, že úřady neznají místo pobytu tisíců migrantů, včetně těch, jimž byl azyl zamítnut. Mitarakis také uvedl, že neví, kolik běženců každý měsíc z Řecka ilegálně odejde do jiných evropských zemí, protože "to dělají ilegálně".

"Nedostatek adekvátních vyhošťovacích center způsobil, že policie de facto předává nařízení k dobrovolnému opuštění země, jejich plnění lze jen těžko kontrolovat," řekl Mitarakis novinářům podle deníku Kathimerini. "Proto nemůžeme říci, kolik migrantů zůstává v naší zemi s odmítnutou žádostí o azyl," dodal.

Nynější řecká vláda Kyriakose Mitsotakise, která je u moci od loňského léta, zpřísnila migrační politiku a mimo jiné zahájila stavbu nových středisek pro migranty na řeckých ostrovech v Egejském moři. Tato střediska, v nichž mají běženci čekat na vyřízení žádostí o azyl, mají nahradit nynější přeplněné tábory, zároveň mají mít ale i přísnější režim.

Problém s vyhošťováním odmítnutých žadatelů o azyl řeší například i Itálie, která je vedle Řecka hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Před dvěma týdny psala tamní média o tom, že Tunisan, který koncem října ve francouzském městě Nice brutálně zavraždil v kostele tři lidi, byl předtím oficiálně vyhoštěn z Itálie do Tuniska. Přesto se mohl volně pohybovat a podařilo se mu dostat do Francie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko chce rychleji dohnat vyspělé země, využije unijní fond obnovy

08.03.2021 12:35 Slovensko chce prostřednictvím reforem a investic v plánovaném objemu téměř šest miliard eur (158…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 11:55 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Slovensko ode dneška opět mění očkovací plán

08.03.2021 11:27 Slovensko po více než týdnu znovu změnilo postup při očkování proti covidu-19. Nově mají přednost…

V Itálii zatkli Alžířana kvůli útokům v Paříži

08.03.2021 09:49 V italském městě Bari zatkla policie muže, jehož podezírá, že v roce 2015 pomohl autorům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama