Řecko obnovuje ministerstvo pro uprchlíky

Řecko, které se v posledním roce potýká opět s větší migrační vlnou, dnešním dnem zřídilo ministerstvo pro migraci a azyl. Informoval o tom místní deník Kathimerini. Ten rovněž připomněl, že země už ministerstvo pro migrační politiku měla. Nynější premiér Kyriakos Mitsotakis ho ale po nástupu do úřadu loni v létě zrušil a převedl jeho agendu pod ministerstvo pro civilní obranu.

Uprchlíci, ilustrační foto

"Gratuluji panu Mitsotakisovi, který po šesti měsících a sedmi dnech konečně pochopil, jaký zmatek v migrační politice udělal, když v zemi s největším přílivem běženců v Evropě zrušil ministerstvo pro migraci," napsal dnes na sociální síti Facebook lídr opozice a expremiér Alexis Tsipras. Právě jeho sociálnědemokratická vláda ministerstvo pro migraci před několika lety vytvořila.

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a loni prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Premiér Mitsotakis loni na podzim mimo jiné prohlásil, že většina migrantů přicházejících nyní do Řecka nejsou uprchlíci, ale ekonomičtí migranti.

Novým ministrem pro migraci a azyl se dnes stal Notis Mitarakis, jehož předkové pochází z řeckého ostrova Chios. Právě ostrovy v Egejském moři se potýkají s největším náporem běženců, kteří tam připlouvají z Turecka. Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují Atény za špatné životní podmínky migrantů na ostrovech, což nová vláda slíbila řešit přemístěním jejich velké části na pevninu.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.590 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pozemní hranice z Turecka do Řecka.

Masovou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860.000 přes Řecko. Loni překročilo nelegálně hranice EU podle předběžných údajů unijní agentury Frontex na 139.000 migrantů, což je nejnižší počet od roku 2013.

Příliv migrantů do EU klesl loni zejména ve středním a západním Středomoří. Na západě Středozemního moře, tedy z Afriky do Španělska, vykládají experti nižší počty mimo jiné lepší spoluprací Madridu s marockou vládou a v centrálním Středomoří k tomu přispělo i uzavírání přístavů bývalou italskou vládou lodím nevládních organizací s migranty.

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 16:13 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 14:30 Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

Související:

Právě se děje