Řecko obnovuje ministerstvo pro uprchlíky

Řecko, které se v posledním roce potýká opět s větší migrační vlnou, dnešním dnem zřídilo ministerstvo pro migraci a azyl. Informoval o tom místní deník Kathimerini. Ten rovněž připomněl, že země už ministerstvo pro migrační politiku měla. Nynější premiér Kyriakos Mitsotakis ho ale po nástupu do úřadu loni v létě zrušil a převedl jeho agendu pod ministerstvo pro civilní obranu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Gratuluji panu Mitsotakisovi, který po šesti měsících a sedmi dnech konečně pochopil, jaký zmatek v migrační politice udělal, když v zemi s největším přílivem běženců v Evropě zrušil ministerstvo pro migraci," napsal dnes na sociální síti Facebook lídr opozice a expremiér Alexis Tsipras. Právě jeho sociálnědemokratická vláda ministerstvo pro migraci před několika lety vytvořila.

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a loni prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Premiér Mitsotakis loni na podzim mimo jiné prohlásil, že většina migrantů přicházejících nyní do Řecka nejsou uprchlíci, ale ekonomičtí migranti.

Novým ministrem pro migraci a azyl se dnes stal Notis Mitarakis, jehož předkové pochází z řeckého ostrova Chios. Právě ostrovy v Egejském moři se potýkají s největším náporem běženců, kteří tam připlouvají z Turecka. Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují Atény za špatné životní podmínky migrantů na ostrovech, což nová vláda slíbila řešit přemístěním jejich velké části na pevninu.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.590 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pozemní hranice z Turecka do Řecka.

Masovou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860.000 přes Řecko. Loni překročilo nelegálně hranice EU podle předběžných údajů unijní agentury Frontex na 139.000 migrantů, což je nejnižší počet od roku 2013.

Příliv migrantů do EU klesl loni zejména ve středním a západním Středomoří. Na západě Středozemního moře, tedy z Afriky do Španělska, vykládají experti nižší počty mimo jiné lepší spoluprací Madridu s marockou vládou a v centrálním Středomoří k tomu přispělo i uzavírání přístavů bývalou italskou vládou lodím nevládních organizací s migranty.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama