Řecko obvinilo Ankaru, že zdržela přelet letadla s jeho ministrem

Řecká vláda kritizovala Turecko, že ve středu večer odmítlo vpustit nad své území letadlo s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem, který se vracel z návštěvy v Iráku. Letoun se šéfem řecké diplomacie tak musel 20 minut kroužit v iráckém pohraničí, než mu turečtí dispečeři povolili přelet. Podle Ankary šlo o technickou záležitost, řecký letoun podle ní nedodal včas letový plán.

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

"Zmíněný letoun vzlétl z Iráku, aniž dodal letový plán prostřednictvím systému Eurocontrol," uvedlo dnes v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí. "Když letadlo dorazilo k našemu vzdušnému prostoru, plán jsme si urgentně vyžádali od iráckých úřadů a po jeho obdržení se let bezpečně uskutečnil," citoval z prohlášení deník Hürriyet.

Mluvčí řecké vlády dnes incident označil za "další v sérii tureckých provokací". "Doufám, že podobný incident se nebude v budoucnu opakovat," řekl mluvčí Stelios Petsas novinářům.

Mezi historickými rivaly Tureckem a Řeckem se letos v létě zostřilo napětí ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou o právo na těžbu v oblasti kolem Kypru, který je přes 40 let rozdělen na řeckou a tureckou část. Severokyperskou tureckou republiku ale uznává jen Ankara, řecká část je členem Evropské unie.

Letos se vztahy Ankary a Atén vyhrotily mimo jiné kvůli oblasti kolem řeckého ostrůvku Kastellorizo, který leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka a kam naposledy tento týden Turecko opět poslalo průzkumnou loď Oruç Reis. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias to ve středu označil za "nelegální aktivitu Turecka na řeckém pevninském šelfu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama