Řecko převáží uprchlíky z ostrovů na pevninu, dohoda s Tureckem příliš nefunguje

Řecké úřady začaly převážet na pevninu asi 1500 žadatelů o azyl z ostrovů ve východním Egejském moři. Snaží se tím snížit přelidněnost v ostrovních uprchlických táborech, která zesílila příchodem stovek nových migrantů z Turecka v posledních dnech. Dnes o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Loď s 635 běženci se dnes ráno vydala z ostrova Lesbos do druhého největšího řeckého města Soluně. Odtud budou dopraveni do sběrného tábora Nea Kavala poblíž hranic se Severní Makedonií. Druhé plavidlo s 900 lidmi vyrazí z Lesbosu do Soluně odpoledne.

Podle agentury DPA bylo k dnešnímu dni na řeckých ostrovech ubytováno 25.000 migrantů, kapacita táborů přitom stačí pro pouhých 6300 lidí.

Převoz migrantů je částí kroků, o kterých rozhodla bezpečnostní rada státu na svém sobotním zasedání. Schůzku svolal premiér Kyriakos Mitsotakis poté, co ve čtvrtek připlulo na Lesbos od tureckého pobřeží 650 běženců, což byl nejvyšší počet za jeden den za poslední tři roky. V srpnu se do Řecka dostalo přes 7000 migrantů, také to je nejvíce v posledních třech letech.

Řecko se letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako tomu bylo v roce 2015.

Na základě dohody Evropské unie s Ankarou z roku 2016 mohou být všichni migranti, kteří vstoupí na řecké území z Turecka, vráceni zpět v případě zamítnutí jejich žádosti o azyl. Tato rozhodování jsou však v Řecku kvůli nedostatku personálu zdlouhavá. Vláda v Aténách opakovaně slíbila, že proceduru urychlí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama