Řecko převáží uprchlíky z ostrovů na pevninu, dohoda s Tureckem příliš nefunguje

Řecké úřady začaly převážet na pevninu asi 1500 žadatelů o azyl z ostrovů ve východním Egejském moři. Snaží se tím snížit přelidněnost v ostrovních uprchlických táborech, která zesílila příchodem stovek nových migrantů z Turecka v posledních dnech. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Loď s 635 běženci se dnes ráno vydala z ostrova Lesbos do druhého největšího řeckého města Soluně. Odtud budou dopraveni do sběrného tábora Nea Kavala poblíž hranic se Severní Makedonií. Druhé plavidlo s 900 lidmi vyrazí z Lesbosu do Soluně odpoledne.

Podle agentury DPA bylo k dnešnímu dni na řeckých ostrovech ubytováno 25.000 migrantů, kapacita táborů přitom stačí pro pouhých 6300 lidí.

Převoz migrantů je částí kroků, o kterých rozhodla bezpečnostní rada státu na svém sobotním zasedání. Schůzku svolal premiér Kyriakos Mitsotakis poté, co ve čtvrtek připlulo na Lesbos od tureckého pobřeží 650 běženců, což byl nejvyšší počet za jeden den za poslední tři roky. V srpnu se do Řecka dostalo přes 7000 migrantů, také to je nejvíce v posledních třech letech.

Řecko se letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako tomu bylo v roce 2015.

Na základě dohody Evropské unie s Ankarou z roku 2016 mohou být všichni migranti, kteří vstoupí na řecké území z Turecka, vráceni zpět v případě zamítnutí jejich žádosti o azyl. Tato rozhodování jsou však v Řecku kvůli nedostatku personálu zdlouhavá. Vláda v Aténách opakovaně slíbila, že proceduru urychlí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama