Řecko prodlouží většinu protikoronavirových opatření do 7. ledna

Řecko do 7. ledna neotevře školy, restaurace ani soudy. Vláda v podstatě prodlouží platnost většiny restrikcí, které zavedla minulý měsíc ve snaze omezit šíření koronaviru, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího řeckého kabinetu. Podle něj nejspíše zůstanou během Vánoc zavřené i tělocvičny a lyžařské sjezdovky.

Řecko, ilustrační foto

Zdravotnický systém je stále pod velkým tlakem a některé restrikce by neměly být uvolněny až do příštího měsíce, a to včetně zákazu nočního vycházení a cestování mezi regiony, uvedl dnes mluvčí řecké vlády Stelios Petsas.

Řecko zavedlo celostátní karanténu v listopadu, od té doby ji už dvakrát prodloužilo - naposledy do 14. prosince. Lidé kupříkladu smějí vycházet ven jen v nutných případech. V pondělí se však na čas otevřely obchody s vánočními ozdobami nebo stromky. Do konce týdne by pak měl kabinet premiéra Kyriakose Mitsotakise rozhodnout, jak budou moci nadále fungovat kostely, kadeřnictví a maloobchod.

Mitsotakis dnes v televizním rozhovoru uvedl, že očkování by v Řecku mohlo začít zkraje ledna, jakmile Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválí očkovací látku proti koronaviru vyvinutou firmami Pfizer a BioNTech. "Na základě posledních informací očekávám, že první vakcínu firmy Pfizer Evropská agentura pro léčivé přípravky schválí 30. prosince," uvedl řecký ministerský předseda.

Země s téměř 11 miliony obyvatel zatím zaznamenala 115.471 potvrzených případů koronaviru, přičemž 3003 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Nejvíce se virus SARS-CoV-2 rozšířil na severu země.

Itálie dnes oznámila 528 úmrtí v souvislosti s koronavirem a 13.720 nově potvrzených případů infekce za poslední den. To je oproti předešlému dni mírný pokles, nicméně v případě denního přírůstku nakažených je to obvyklý pondělní pokles po nižším počtu testů provedených v neděli.

Šedesátimilionová Itálie, kterou pandemie postihla na jaře jako první ze západních zemí, už celkem zaregistrovala 60.606 zemřelých s covidem-19. Eviduje rovněž více než 1,7 milionu infikovaných od začátku pandemie. V nemocnicích zůstává 30.524 pacientů s nákazou.

Turecko dnes oznámilo dosud nejvyšší počet úmrtí za den od začátku pandemie - za posledních 24 hodin tam s covidem-19 zemřelo 203 lidí. Celkem tak země, kde žije 83 milionů obyvatel, zaznamenala 15.103 zemřelých v souvislosti s koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví rovněž zaregistrovalo 32.137 potvrzených případů infekce za poslední den, a to včetně nakažených, kteří nemají žádné příznaky onemocnění. Ankara až do 25. listopadu hlásila pouze denní přírůstky případů s příznaky covidu-19, připomíná Reuters, podle níž celková data v této zemi stále ještě nejsou k dispozici.

Opoziční zákonodárci kromě toho také vyjádřili pochyby o přesnosti počtu úmrtí, podle nich by jen statistiky z Istanbulu mohly být tak vysoké, jak Ankara uvádí pro celou zemi.

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Související:

Právě se děje

reklama