Řecko prodlouží většinu protikoronavirových opatření do 7. ledna

Řecko do 7. ledna neotevře školy, restaurace ani soudy. Vláda v podstatě prodlouží platnost většiny restrikcí, které zavedla minulý měsíc ve snaze omezit šíření koronaviru, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího řeckého kabinetu. Podle něj nejspíše zůstanou během Vánoc zavřené i tělocvičny a lyžařské sjezdovky.

Řecko, ilustrační foto
doporučujeme

Zdravotnický systém je stále pod velkým tlakem a některé restrikce by neměly být uvolněny až do příštího měsíce, a to včetně zákazu nočního vycházení a cestování mezi regiony, uvedl dnes mluvčí řecké vlády Stelios Petsas.

Řecko zavedlo celostátní karanténu v listopadu, od té doby ji už dvakrát prodloužilo - naposledy do 14. prosince. Lidé kupříkladu smějí vycházet ven jen v nutných případech. V pondělí se však na čas otevřely obchody s vánočními ozdobami nebo stromky. Do konce týdne by pak měl kabinet premiéra Kyriakose Mitsotakise rozhodnout, jak budou moci nadále fungovat kostely, kadeřnictví a maloobchod.

Mitsotakis dnes v televizním rozhovoru uvedl, že očkování by v Řecku mohlo začít zkraje ledna, jakmile Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválí očkovací látku proti koronaviru vyvinutou firmami Pfizer a BioNTech. "Na základě posledních informací očekávám, že první vakcínu firmy Pfizer Evropská agentura pro léčivé přípravky schválí 30. prosince," uvedl řecký ministerský předseda.

Země s téměř 11 miliony obyvatel zatím zaznamenala 115.471 potvrzených případů koronaviru, přičemž 3003 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Nejvíce se virus SARS-CoV-2 rozšířil na severu země.

Itálie dnes oznámila 528 úmrtí v souvislosti s koronavirem a 13.720 nově potvrzených případů infekce za poslední den. To je oproti předešlému dni mírný pokles, nicméně v případě denního přírůstku nakažených je to obvyklý pondělní pokles po nižším počtu testů provedených v neděli.

Šedesátimilionová Itálie, kterou pandemie postihla na jaře jako první ze západních zemí, už celkem zaregistrovala 60.606 zemřelých s covidem-19. Eviduje rovněž více než 1,7 milionu infikovaných od začátku pandemie. V nemocnicích zůstává 30.524 pacientů s nákazou.

Turecko dnes oznámilo dosud nejvyšší počet úmrtí za den od začátku pandemie - za posledních 24 hodin tam s covidem-19 zemřelo 203 lidí. Celkem tak země, kde žije 83 milionů obyvatel, zaznamenala 15.103 zemřelých v souvislosti s koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví rovněž zaregistrovalo 32.137 potvrzených případů infekce za poslední den, a to včetně nakažených, kteří nemají žádné příznaky onemocnění. Ankara až do 25. listopadu hlásila pouze denní přírůstky případů s příznaky covidu-19, připomíná Reuters, podle níž celková data v této zemi stále ještě nejsou k dispozici.

Opoziční zákonodárci kromě toho také vyjádřili pochyby o přesnosti počtu úmrtí, podle nich by jen statistiky z Istanbulu mohly být tak vysoké, jak Ankara uvádí pro celou zemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama