Řecko se obává migrantů z Turecka. Připravuje se na nápor

Řecké ministerstvo obrany vypsalo dnes výběrové řízení na instalaci "plovoucích ochranných systémů" v Egejském moři, které budou použity v případě nutnosti omezit nápor migrantů ze sousedního Turecka. Informuje o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

Plovoucí systémy by podle zadání ozbrojených sil mohly být "zábranami či sítěmi" o délce 2,7 kilometru. Vysoké by měly být 1,10 metru, z čehož by 50 centimetrů mělo vyčnívat nad hladinu moře. Měly by být vybaveny blikajícími světly. Celkové náklady na pořízení by neměly přesáhnout půl milionu eur (asi 12,6 milionu Kč). Další podrobnosti úřady zatím neposkytly, uvedla AFP.

Řecké ministerstvo obrany a armáda poskytují od migrační krize v roce 2015 logistickou podporu ministerstvu pro migraci a azyl při zvládání situace.

Dohoda Evropské unie s Ankarou z roku 2016 pomohla výrazně oslabit migrační vlnu do Řecka. Loni se ale Řecko opět stalo hlavní vstupní branou do EU pro migranty z Blízkého východu. Za loňský rok jich z Turecka do Řecka dorazilo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 74.400. Řecká vláda se obává, že se stejná situace zopakuje i letos.

V přeplněných táborech na řeckých ostrovech v Egejském moři se momentálně nalézá více než 40.000 žadatelů o azyl, přestože tábory byly postaveny pro nejvýše 6200 lidí.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který se úřadu ujal loni v červenci, si nedávno postěžoval, že jeho vláda "zdědila" odhadem 80.000 nevyřízených žádostí o azyl od předchozí vlády.

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a na podzim prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Tento měsíc také vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

EU se dál tříští? Summit o rozpočtu odhalil hluboké rozpory, upozorňuje…

22.02.2020 19:13 Aktualizováno Mělo jít o velké evropské setkání a obnovu evropského projektu po brexitu, o novou mobilizaci a…

Google zablokoval některé volební spoty Směru-SD, šířily nenávist

22.02.2020 18:11 Aktualizováno Internetová společnost Google zablokovala asi tři desítky předvolebních reklam slovenské vládní…

Úspěch Kotlebovců by mohl otřást demokracií na Slovensku, píše Spiegel

22.02.2020 17:20 Aktualizováno Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama