Řecko začalo s očkováním na ostrůvcích

Obyvatelé odlehlých řeckých ostrůvků tento týden obdrželi vakcíny od řecké vlády. V rámci očkovací kampaně, která má pomoci návratu turistů v letní sezóně, dostanou dávky očkovací látky i vesničky jen s několika desítkami obyvatel, napsala dnes agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Většině z těchto ostrovů se rozsáhlá nákaza díky přirozené izolaci zatím vyhýbala a život zde pokračuje v porovnání s okolním světem relativně normálně. Očkování má zaručit, aby takový stav trval i nadále a pokud možno vydržel až do léta, které snad přinese vytoužený návrat turistů.

"Neměli jsme žádné případy (nákazy koronavirem), a musíme tak pokračovat, aby se zde lidé cítili bezpečně a ti, co přijedou, byli v bezpečí," uvedla Sofia Kuvalakiová z ostrova Kastelorizo. Populace tohoto ostrůvku ležícího u tureckého pobřeží v zimě klesá na zhruba 200 obyvatel.

Podle místního lékaře Stavrose Stavropulose injekci za poslední tři dny, kdy na ostrov přijel očkovací tým, obdrželo zhruba 80 procent obyvatel. Očkovací látka se zde rozděluje rovnoměrně, nezávisle na věku či povolání.

Vakcínu Řecko dosud podalo více než 208.000 lidem. Země doufá, že díky globálním očkovacím kampaním letos v létě nepřijde o výdělek z turismu, který tvoří zhruba pětinu tamní ekonomiky.

Jihoevropská země se na rozdíl od jiných zemí regionu s epidemií covidu-19 vypořádala relativně dobře; z deseti milionů obyvatel Řecka se infekce od propuknutí nákazy prokázala u zhruba 155.000 a počet úmrtí nemocných s covidem-19 dosáhl necelých 6000.

Řecké úřady si jsou však bolestně vědomy nedostatku personálu a lůžek na jednotkách intenzivní péče v případě, že by nakažených začalo drasticky přibývat. "Je to opravdu důležité, obzvlášť pro malé ostrovy, které nemají velké nemocnice pro léčbu pacientů. Lidé musí být (naočkovaní), aby byli chránění, když se vrátí turismus," domnívá se zdravotník Nikolaos Tachtzis, který na Kastelorizu očkuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama