Řecko začne zmírňovat restrikce, čísla přitom rostou

Řecko začne s postupným pomalým zmírňováním protiepidemických restrikcí, i když v zemi nyní nakažených koronavirem přibývá nejrychlejším tempem od začátku pandemie. Oznámila to vláda, která od pondělí dovolí otevřít například kadeřnictví, už dnes mohou obnovit provoz venkovní archeologické památky. Částečné uvolnění pravidel má jít ruku v ruce s intenzivnějším testováním, napsal deník Kathimerini.

Řecko
doporučujeme

Vláda plán na zmírňování restrikcí avizovala už před dvěma dny, kdy uvedla, že na tuto strategii vsadila kvůli tomu, aby zmírnila únavu obyvatelstva z dlouhé uzávěry. Od pondělí se mají mimo jiné otevřít kadeřnictví pro předem objednané klienty, v kostelech se budou moci opět sloužit mše, byť s omezenou kapacitou.

Archeologické areály přivítají návštěvníky, ale prohlédnout si je budou moci jen lidé, kteří bydlí v jejich okolí a přijdou pěšky nebo přijedou na kole. O víkendech se zkrátí zákaz nočního vycházení, který bude nově začínat ve 21:00 a ne už v 19:00 jako dosud.

Řecko se v poslední době potýká s rychlejším růstem počtu nakažených. Ve středu úřady hlásily 3465 nových případů za 24 hodin, což byl nejvyšší údaj od začátku pandemie. Za poslední den přibylo 2785 infikovaných a 64 úmrtí. Na plicní ventilátory je nyní napojeno 649 pacientů s covidem-19, což je zatím nejvíc.

"Musíme čerpat sílu z toho, čeho jsme dosáhli. Stojíme si lépe než většina zemí na světě a co do počtu případů jsme na 26. místě v EU," citoval deník Kathimerini Akise Skertsose z úřadu vlády. Podle něj navíc situaci zlepší dostupnost rychlotestů, které budou nově k dostání ve všech lékárnách. Lidé se zdravotním pojištěním budou mít nárok na jeden test zdarma každý týden.

V desetimilionovém Řecku se virem SARS-CoV-2 od začátku pandemie nakazilo něco přes 230.000 lidí, tedy zhruba šestkrát méně než ve stejně lidnatém Česku. Mrtvých země registruje 7361.

Témata: Řecko | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama