Pandemie covid-19 opět na vzestupu: Řecko i madridský region zpřísňují opatření

Řecko zpřísní pravidla nošení roušek, takže už od středy budou povinné například v obchodech či bankách. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters představitel vlády. Kvůli mírnému nárůstu počtu nakažených koronavirem Atény už před deseti dny zavedly povinnost mít zakrytá ústa a nos v supermarketech, roušky jsou nutné i ve veřejné dopravě.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle nového nařízení musí mít lidé roušku například při návštěvě banky, při nakupování v obchodech či v kadeřnictvích, uvedl podle serveru Protagon náměstek řeckého ministra civilní ochrany Nikos Hardalias. V kostelech naopak roušky zatím nebudou potřeba.

"Růst počtu infikovaných v Aténách a Soluni dokazuje, že virus je tu stále s námi. Tyto požadavky jsou v zájmu všech. Situace by neměla vést k panice, ale ani sebeuspokojení není na místě," řekl Hardalias.

Řecko podle odborníků pandemii nemoci covid-19 zvládlo díky včasným opatřením zatím velice dobře. V zemi s 11 miliony obyvatel se dosud potvrdilo 4227 případů nákazy koronavirem, z toho 202 lidí zemřelo. Vrchol epidemie zažilo Řecko koncem března a začátkem dubna, od května už přibývaly spíše jen jednotky nebo nanejvýš nižší desítky případů nákazy denně.

Pro turisty se Řecko otevřelo v půlce června, spolu s vyšším počtem návštěvníků ze zahraničí se ale začalo zvyšovat i množství nově infikovaných. V pondělí úřady informovaly o tom, že za 24 hodin přibylo 35 nových případů, z toho devět nakažených bylo mezi přijíždějícími turisty.

Madridský region od čtvrtka zpřísní opatření proti šíření koronaviru, mimo jiné zkrátí otvírací dobu nočních podniků či zmenší povolené skupiny na veřejnosti, ve kterých budou povinné roušky. Roušky na veřejnosti nařídily tento měsíc všechny španělské regiony s výjimkou madridského a Kanárských ostrovů. O nových opatřeních dnes informovalo vedení madridského regionu.

Předsedkyně madridské regionální vlády Isabel Díazová oznámila, že roušky budou povinné od čtvrtka pro osoby starší šesti let ve všech veřejných prostorách. Lidé se budou moci na veřejnosti shromažďovat maximálně v desetičlenných skupinách; dosud mohlo být na jednom místě až 25 osob, uvedl deník La Vanguardia. Noční zábavní podniky budou muset přestat přijímat nové klienty v jednu hodinu po půlnoci a zavřít nejpozději v 01:30.

Podobné omezení zavedlo tento měsíc například Katalánsko, jehož vedení dočasně opět uzavřelo kina či divadla, omezilo skupiny lidí na veřejnosti na deset členů, nařídilo uzavřít diskotéky a v některých lokalitách zkrátilo otvírací dobu pro restaurace do půlnoci.

Madridský region byl v nynější pandemii nejpostiženější španělskou oblastí, dosud se v něm potvrdilo na 74.886 případů nákazy a na 8451 pacientů s covidem-19 zemřelo. V posledních týdnech hlásí ale nejvíce nových případů Katalánsko, Aragonie či Navarra. Vyšší počty ale už jsou hlášeny i z madridského regionu. Celkem se ve Španělsku potvrdilo 280.610 nakažených koronavirem, z toho 28.436 lidí zemřelo.

Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 905 nových potvrzených případů nákazy, což je o 50 více než v pondělí. Nejvíce nakažených přibylo v Aragonii (357).

Kvůli vyššímu výskytu nových případů ve Španělsku zavedla od neděle Británie dvoutýdenní karanténu pro lidi vracející se ze Španělska; dnes britská média napsala, že Londýn zvažuje zkrácení této karantény na deset dní v případě negativního testu, který se uskuteční osm dní po návratu. Zavedení karantény kritizoval mimo jiné španělský premiér Pedro Sánchez, podle něhož "je ve velké části Španělska výskyt (viru) mnohem nižší než v Británii". Španělská vláda se neúspěšně snažila dojednat zrušení britské karantény pro cesty alespoň z některých regionů hojně navštěvovaných turisty.

Po Británii dnes i Německo zasadilo další ránu španělské turistice, když doporučilo svým občanům nejezdit do Aragonie, Katalánska a Navarry. Také Belgie minulý týden vydala podobné doporučení pro některé španělské regiony a české ministerstvo zahraničí o víkendu upozornilo na vyšší riziko nákazy při cestách do Katalánska, Aragonie, Baskicka či madridského regionu.

Asociace španělských podnikatelů v cestovním ruchu dnes uvedla, že paralýza místní turistiky kvůli koronavirovým opatřením může znamenat do konce září ztrátu přes 90 miliard eur a do konce roku až 120 miliard, pokud vláda cestovní ruch výrazněji nepodpoří. O práci může do konce roku podle této asociace přijít na 1,5 milionu lidí ve Španělsku.

Toto sdružení dnes také vyzvalo k demisi šéfa úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernanda Simóna kvůli jeho pondělním výrokům. Simón na tiskové konferenci komentoval nová opatření Británie a Belgie vůči Španělsku pro mnohé překvapivě. "Ze zdravotního hlediska nám tato rozhodnutí pomohou, zbavují nás totiž rizika," uvedl Simón s odkazem na rovněž vysoké počty nakažených v Británii a Belgii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

24.02.2021 17:33 Aktualizováno Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy…

Čechy čeká v Polsku bez testu či oočkování povinná karanténa

24.02.2021 17:13 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 15:50 Epidemická situace v souvislosti s koronavirovou nákazou je "znepokojivá" v přibližně deseti…

V Belgii stane před soudem 14 údajných kompliců útočníků z Paříže

24.02.2021 14:45 Čtrnáct lidí podezřelých z napomáhání autorům teroristických útoků v Paříži z roku 2015 stane před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama