Řecký ministr obvinil Turecko, že pomáhá s pašováním somálských migrantů

Řecko obvinilo turecké úřady, že se vědomě podílejí na ilegálním pašování migrantů ze Somálska na řecké ostrovy. Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise Ankara pomáhá Somálcům přímo ve vlasti zprostředkovat víza do Turecka, následně pak migranti na lodích míří na řecké ostrovy.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Máme důvěryhodné informace o tom, že pašeráci v Turecku vědomě shromažďují migranty ze Somálska a pak je posílají přes Řecko do EU," řekl Mitarakis. Podezření podle něj řecké úřady pojaly poté, co od 1. listopadu na ostrov Lesbos dorazilo 214 migrantů, z nichž 142 bylo Somálců.

Podle ministra se ukazuje, že somálští občané získali turecká víza, která Turecko v Somálsku inzeruje pod heslem "Jeď do Turecka a studuj". S administrativními procedurami pomáhá v Mogadišu turecký zástupce, migrantům podle Mitarakise při zařizování cesty do Turecka asistují i zástupci neziskových organizací. Ministr žádnou konkrétní organizaci nejmenoval.

Neziskové organizace prý Somálcům zprostředkovávají také kontakt s pašeráky, kteří je převezou k evropským břehům, napsal s odkazem na Mitarakise list Kathimerini.

Do Řecka letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo na 15.000 migrantů, skoro 10.000 z nich doplulo na ostrovy v Egejském moři jako jsou Lesbos, Chios či Samos. Situace tam zůstává napjatá, protože tamní tábory pro migranty jsou přeplněné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EK doporučila další cestovní omezení pro vysoce rizikové země

25.01.2021 18:21 Lidé cestující ze zvláště rizikových států Evropské unie by měli vyjíždět do zahraničí pouze v…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

EU se na sankcích za Navalného neshodla, Borrell poletí do Moskvy

25.01.2021 16:03 Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na…

Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

25.01.2021 15:51 Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama