Řecký premiér Mitsotakis se omluvil za násilí při kontrolách opatření

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se dnes omluvil lidem, kteří byli zraněni při násilných zásazích policie. Uvedl to při parlamentní debatě o počínání policie na demonstracích a při vymáhání protiepidemických opatření, uvedla agentura AFP. Mitsotakis slíbil policejní reformu a kritizoval levicovou opozici, která demonstrace pomáhá pořádat. Opozice ale tvrdí, že kabinet vyvolává v zemi napětí a rozpory.

Kyriakos Mitsotakis
doporučujeme

Velké pozdvižení v části řecké společnosti vyvolalo video natočené v neděli, na kterém je vidět, jak tři policejní těžkooděnci bijí obuškem mladíka na aténském předměstí Nea Smyrni. Mladík uvedl, že se pouze snažil policistům rozmluvit pokutování několika lidí sedících tou dobou v parku. V úterý se na protest proti zákroku shromáždilo ve čtvrti na 5000 lidí. Policie také čelí kritice za hrubé chování při protestech proti reformě vysokého školství, kterých se taktéž v posledních měsících účastnily tisícovky lidí.

"Jako premiér mám zodpovědnost se omluvit všem těm, již byli v minulosti zranění v případech policejního násilí," uvedl Mitsotakis. Jeho vláda hodlá zavést reformu, jejímž cílem bude snížit počet takových případů. Vláda počítá s povinností policistů nosit kamery či se zlepšením jejich výcviku.

Mitsotakis ale také kritizoval pořádání tisícových shromáždění při epidemii covidu-19. "Je jasné, že demonstrace nejsou jediným důvodem růstu počtu nakažených (koronavirem), ale ptám se, zda je od opozice zodpovědné pořádat protesty," uvedl.

Největší opoziční strana, levicová SYRIZA, ale vládu kritizuje, že využívá epidemii k prosazování opatření, jež škodí veřejnému zájmu, a k omezování demokratických práv. "Ráno bijete mládež na univerzitách a večer v parcích," uvedl opoziční vůdce Alexis Tsipras.

Podle řeckého ochránce práv roste počet stížností na policejní zásahy. Podle něj to mimo jiné ukazuje na rostoucí únavu obyvatel z přísných protiepidemických omezení, která platí již pátým měsícem. Řekové musí například ohlašovat skrze sms zprávu každý pohyb mimo bydliště a za porušení hrozí pokuta 300 eur (7800 korun).

Jedenáctimilionové Řecko dnes ohlásilo 2405 případů koronaviru diagnostikovaných za předchozích 24 hodin a 45 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za stejné období. Během epidemie bylo v Řecku odhaleno 217.000 osob s nákazou koronavirem, z nichž 7000 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama