Řečtí důchodci vyhráli soudní spor kvůli snížení penzí

Řecký nejvyšší správní soud rozhodl ve prospěch důchodců, jimž byly v letech 2015 a 2016 sníženy penze kvůli rozpočtovým škrtům vyžadovaným po Řecku mezinárodními věřiteli. Podle soudu bylo toto snížení provedeno v rozporu s tehdejšími zákony.

Ilustrační foto
doporučujeme

Agentura AP v noci na dnešek informovala, že úterní verdikt může otevřít cestu k dalším stížnostem.

Deník Kathimerini dnes napsal, že nárok na vyplacení náhrad mají ti, kteří podali stížnost k soudu a jimž byly penze sníženy mezi červnem 2015 a květnem 2016. Podle místních médií si mohou nyní zažádat i další lidé, jimž byly penze v tomto období sníženy. Náhrady by se ale podle řeckých médií neměly týkat snižování po roce 2016.

"Verdikt soudu studujeme. Zvážíme naše fiskální možnosti a co může ekonomika unést a vláda poté oznámí, kdy a jak rozhodnutí soudu aplikuje," citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva sociálních věcí vydaného v úterý. Podle místních médií může vláda také vydat legislativu, kterou může vyplatit náhrady za snížení za výše zmíněných 11 měsíců i těm, kteří nepodali stížnost k soudu. Naopak snižování penzí před červnem 2015 může být státem nahrazeno jen těm, kteří podali stížnost do června 2015.

Řecko se po globální finanční krizi ocitlo v roce 2010 na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však provázely přísné podmínky. Poslední záchranný program země opustila teprve před dvěma lety.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Belgii dál přibývá nakažených, Brusel chystá povinné roušky

06.08.2020 20:33 Aktualizováno V souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 v Belgii se chystá Brusel nařídit povinné…

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

06.08.2020 19:53 Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dnes zlepšila výhled letošního vývoje světové…

Lékaři bez hranic se vrací na moře zachraňovat migranty, budou…

06.08.2020 18:15 Uprchlická trasa přes Středozemní moře zůstává jednou z nejsmrtelnějších na světě. Lékaři bez…

U Mauritánie se potopila loď se 40 migranty, přežil jen jeden

06.08.2020 17:59 Loď se čtyřmi desítkami běženců se potopila u břehů Mauritánie. Zachránit se podařilo jen jednomu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama