Reforma azylové politiky: Uspěje nový plán na přerozdělení žadatelů o azyl?

V pondělí se čtyři státy Evropské unie dohodly na novém plánu, který má zajistit relokaci žadatelů o azyl zachráněných v oblasti Středozemního moře. Nový plán vytvoří dočasné, a především dobrovolné schéma. Předpokládá se, že návrh narazí na vlnu odporu a opozice mezi jinými členskými státy Unie.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

V nadcházejícím měsíci představí ministři vnitra států Německa, Francie, Itálie a Malty zbytku Evropské unie nový plán pro přerozdělování azylantů. Ministři se sešli na Maltě a jejich schůzi jedna přítomných diplomatek dokonce označila za „urgentní.“ Záležitost nemá podle ní odkladu a je třeba opravdu jednat. Současná EU-27/28 je totiž již několik let v otázkách migrace, přerozdělování a azylové politiky zadrhnutá, primárním zdrojem této krize byl masivní příliv migrantů na pobřeží evropského kontinentu v roce 2015. Od té doby muselo již celkem pět unijních států obnovit kontroly na svých vnitřních hranicích.

Německý ministr vnitra - Horst Seehofer, k nové podobě azylové politiky a přerozdělovacímu plánu, se kterým s dalšími unijními ministry přichází, prohlásil, že „je poměrně optimistický“. Usuzuje, že se šance na přijetí nové podoby unijní azylové politiky zvyšují. Mohlo by tak jít o přelomový okamžik pro celou Evropskou unii.

Současný komisař pro migraci - Dimitris Avramopoulos, apeloval na ostatní unijní státy, aby zachovaly solidaritu a novou azylovou iniciativu podpořily. Podle něj totiž může EU konečně dospět k vytvoření potřebného a více předvídatelného mechanismu pro azylanty zachráněné na mořích, které omývají evropskou pevninu.

Dokument, který ministři čtyř výše zmíněných zemí v nadcházejícím měsíci představí zbytku svých kolegů na unijní půdě, je podle finské ministryně vnitra - Marie Ohisalové, časově limitovanou „pilotní studií“. Plán podle ní zajistí okamžité relokace žadatelů o azyl na dobrovolné bázi do dalších zemí EU.

Plán podle italského ministra pro vnitřní záležitosti – Lamorgese, obsahuje konkrétní návrhy, a proto je s ním spokojený. Německá strana dokonce veřejně oznámila, že je připravena přijmout čtvrtinu zachráněných azylantů. Italové však odpověděli, že kvóty budou stanoveny pro všechny účastníky stejně a to tehdy, jakmile bude jisté, kolik zemí se k novému relokačnímu schématu přihlásí.

Poněkud kontroverzním bodem plánu může být jeho „dobrovolnost.“ K novému schématu přerozdělování se opravdu budou moci jednotlivé unijní země dobrovolně přihlásit, avšak jakmile tak učiní, kvóty, jež budou stanoveny, se pro ně stanou povinnými.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer varuje: Pravicový extremismus je největším nebezpečím pro Německo

09.07.2020 13:52 Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus jsou podle německého ministra vnitra Horsta…

Aktivisté z Greenpeace vyvěsili transparent na jeřáb u Notre-Dame

09.07.2020 12:38 Aktivisté z organizace Greenpeace dnes vyvěsili protestní transparent na obřím jeřábu u katedrály…

Na Slovensku přibylo nakažených koronavirem, premiér Matovič naznačil…

09.07.2020 10:48 Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní…

Na Sicílii zadrželi humanitární loď Sea-Watch 3, údajně má technické…

09.07.2020 10:31 Italská pobřežní stráž zadržela na Sicílii humanitární loď Sea-Watch 3 se zdůvodněním, že má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy