Řekové slavili Svátek práce v rouškách a s rozestupy, v Turecku zasahovala policie

V pravidelných bezpečných rozestupech a s rouškami či červenými šátky přes nos a ústa si dnes připomněli Svátek práce v Aténách. Řecké odbory manifestaci uspořádaly i přesto, že je vláda vyzvala k odložení demonstrace kvůli koronavirovým omezením.

Turecká policie
doporučujeme

Řekové na náměstí v centru Atén uspořádali ukázkovou manifestaci pro dobu nynější pandemie, píše anglická verze řeckého listu Kathimerini. Na zem organizátoři nalepili asi dva metry od sebe červené značky, aby demonstrující dodržovali bezpečnou vzdálenost. Lidé měli roušky nebo červené šátky přes ústa a nos, někteří měli též gumové rukavice, rovněž červené.

Někteří nesli odborářské vlajky a jiní transparenty vyzývajícími vládu k ochraně pracovních míst, která jsou v ohrožení kvůli omezením ekonomické činnosti v zemi v posledních dvou měsících.

Řecko velmi brzy, už začátkem března, zavedlo přísná omezení volného pohybu lidí, díky čemuž podle expertů ve srovnání s ostatním zeměmi Evropy dobře zvládlo boj se šířením nákazy. Eviduje zatím na 2600 nakažených a a 140 úmrtí s covidem-19. Uvolňovat omezení by mělo Řecko začít v pondělí, když se mají otevřít některé menší podniky, například kadeřnictví či knihkupectví, která budou muset dodržovat pravidla proti šíření nákazy.

Také Turci si chtěli v centru Istanbulu připomenout Svátek práce, ale i výročí masové levicové demonstrace z 1. května 1977, kdy zemřelo 34 lidí poté, co zřejmě pravicoví extremisté začali do davu na Taksimském náměstí střílet z nedaleké budovy a posléze zasáhla policie.

Dnes se snažili demonstrující lidé dostat marně na Taksimské náměstí, kde chtěli položit červené a bílé karafiáty. A ač měli roušky a rukavice, policie několik lidí zadržela za porušení shromažďování velkého počtu lidí, která jsou během nouzového stavu zakázána. S uvolňováním omezení turecká vláda plánuje začít koncem května, či začátkem června, připomíná agentura AP.

Prvomájové demonstrace se chystají i v dalších zemích, například v Německu či USA, kde někteří Američané budou demonstrovat za bezpečnější podmínky v práci v době pandemie a jiní naopak proti omezením, která brzdí ekonomiku. Naopak ve Francii, kde se tradičně na manifestacích k 1. květnu schází desítky tisíc lidí, pořádají letos demonstrace online či na balkonech. K podobné oslavě Svátku práce vyzvaly i španělské odbory, po jejichž odpolední onlineové manifestaci bude následovat koncert, který večer lidé virtuálně a na balkonech uzavřou potleskem zdravotníkům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Kaczyński se stane členem vlády, bude dohlížet na tři vlivná ministerstva

24.09.2020 10:15 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v…

Při protestech proti Lukašenkově inauguraci bylo zatčeno 259 lidí

24.09.2020 09:44 Při protestech proti inauguraci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bylo zadrženo 259 lidí.…

Nový emisní cíl EU je pro Česko nereálný, soudí Babiš. Hodlá jednat s von…

24.09.2020 09:38 Snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent proti roku 1990 v následujících deseti letech je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama