Restart jaderných rozhovorů? Vyjednávači KLDR a USA dorazili do Švédska

Představitelé Severní Koreje a Spojených států dnes ve švédské metropoli Stockholmu zahájili nové rozhovory ve snaze ukončit několikaměsíční pat ve vyjednávání o severokorejském jaderném programu. Informují o tom zpravodajské agentury Kjódó a AFP.

Jde o první pracovní schůzku od červnového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na mezikorejské hranici, při které se dohodli na restartu rozhovorů stagnujících od února.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo doufá, že nová jednání přinesou pokrok. "Přišli jsme se sadou nápadů, doufáme, že Severokorejci přišli s dobrým přístupem a ochotou pokusit se jít dopředu a uskutečnit to, na čem se prezident Trump a předseda Kim dohodli v Singapuru," řekl Pompeo při tiskové konferenci v Aténách. Odkazoval přitom na první summit z loňského června, kde se Trump s Kimem domluvili, že budou usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Ve Švédsku se dnes potkávají týmy vedené hlavními vyjednavači obou stran: Stephenem Biegunem a Kim Mjong-kilem. Dějištěm schůzky je konferenční centrum na ostrově Lidingö na okraji Stockholmu, které je přísně střežené policisty. AFP uvádí, že první auta se zatemněnými skly přijela na místo už v 09:00.

"Těší mě, že pracovní delegace Spojených států a KLDR jsou ve Švédsku kvůli rozhovorům," uvedla na twitteru šéfka švédské diplomacie Ann Lindeová. "Dialog je nutný pro dosažení denuklearizace a dojednání míru," dodala.

I am encouraged that US and DPRK working level delegations are currently in Sweden to hold talks. Dialogue needed to reach denuclearization and peaceful solution.

— Ann Linde (@AnnLinde) October 5, 2019

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.

USA žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Analytici podle agentury Reuters soudí, že pro lídry obou stran sílí motivace dosáhnout dohody, což však neznamená, že po měsících napětí bude možné nalézt společnou řeč. KLDR tento týden jen den po oznámení nových vyjednávání informovala, že provedla úspěšný test nové balistické rakety odpalované z ponorky.

Kjódó uvádí, že hlavní severokorejský vyjednavač před cestou do Švédska vyjádřil optimismus, přičemž mluvil o "novém signálu" ze strany Washingtonu. Podle japonské agentury není jasné, jaký signál měl na mysli. Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton nedávno vyjádřil názor, že severokorejský režim se nikdy dobrovolně jaderných zbraní nevzdá.

Související

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Švédsko Donald Trump Kim Čong-un Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy