Rodina muže zemřelého po zásahu policie žádá od Macrona vysvětlení

Rodina řidiče zemřelého letos v lednu při kontrole francouzskou policií dnes vyzvala prezidenta Emmanuela Macrona, aby okolnosti úmrtí vyšetřil. Informovala o tom agentura Reuters. Případ se podobá smrti amerického černocha George Floyda, jehož koncem května v Minneapolisu udusil při zatýkání bělošský policista.

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem
doporučujeme

Dvaačtyřicetiletý Cédric Chouviat zemřel 3. ledna při rutinní dopravní kontrole nedaleko pařížské Eiffelovy věže. Chouviatův otec dnes řekl, že jeho syn povalený při zatýkání na zem volal, že nemůže dýchat - tedy stejná slova, která pronesl krátce před svou smrtí i Floyd. Dokumentuje to podle něj video, které zveřejnil nedlouho po incidentu deník Le Monde a server Mediapart.

"Vykřikoval, 'Nemůžu dýchat, nemůžu dýchat, nemůžu dýchat!'," prohlásil Christian Chouviat na tiskové konferenci uspořádané rodinou. "Obracím se přímo na prezidenta Macrona," dodal s tím, že rodina chce slyšet odpovědi na své otázky.

Podle rodinných příslušníků konstatovala Chouviatova pitva zlomeninu hrtanu. Francouzskou hlavu státu rodinní příslušníci vyzvali, aby nechal změnit některé metody používané policisty při zatýkání tak, aby byly méně násilné.

Reuters s odvoláním na zdroj ve francouzském soudnictví uvedl, že pařížská prokuratura Chouviatovu smrt vyšetřuje jako zabití. Čtveřice strážců zákona, která se zatýkání účastnila, byla předvolána k výslechu. Rodina zemřelého však vyjádřila nevoli nad tím, že policisté nebyli ihned postaveni mimo službu.

Představitel policejních odborů Denis Jacob uvedl, že policisté jednali podle zákona, neboť prý museli Chouviata krotit kvůli jeho agresivnímu chování. "Justiční orgány musejí záležitost vysvětlit," řekl televizi BMF.

Právník zastupující dotčené policisty řekl televizi LCI, že strážníci při zatýkání neslyšeli Chouviata říkat nic o tom, že má potíže s dýcháním.

Celosvětová vlna protestů vyvolaná Floydovou smrtí zasáhla také Francii, kde demonstranti upozorňovali na údajné policejní násilí. Protesty místy provázely nepokoje. Nevládní organizace tvrdí, že obvinění policie z nepřiměřeného násilí - zejména pak v sociálně vyloučených oblastech na předměstích velkých francouzských měst, kde mnohdy žijí lidé přistěhovaleckého původu - zůstávají většinou nepotrestána.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie kvůli novému šíření nákazy zastavila uvolňování restrikcí

15.07.2020 20:28 Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové…

Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

15.07.2020 19:14 Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a…

Prezidenta Dudu napálili youtubeři. Předstírali, že volá šéf OSN

15.07.2020 16:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od…

Koronavirus se rychle šíří i na rakouských jatkách u hranic s ČR

15.07.2020 16:39 Koronavirus se rychle šíří i na rakouských jatkách u hranic s Českou republikou. V masokombinátu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama