Rodina žila v izolaci na statku, podezřelý Rakušan jde do vazby

Nizozemský soud dnes uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní svobody rodině, která žila v izolaci na statku v katastru obce Ruinerwold na východě Nizozemska. Muž měl statek v nájmu a byl zadržen poté, co tento týden vyšlo najevo, že na statku patrně devět let ve sklepení přebývali otec a jeho pět dětí naprosto odříznuti od okolního světa. V blízkosti odlehlého statku nizozemské úřady provedly dvě domovní prohlídky, informovala dnes agentura APA.

Přidejte svůj názor

krimi
doporučujeme

Soud provincie Noord-Holland uvalil vazbu v trvání 14 dnů, oznámilo dnes na twitteru příslušné státní zastupitelství. Muž po dobu vazby nebude mít možnost kontaktu s vnějším světem, s výjimkou svého právního zástupce.

Odlehlý statek mezitím prohledala speciální jednotka policie a pořídila digitální snímky prostor. Kromě toho úřady provedly dvě domovní prohlídky v obci Zwartsluis vzdálené od statku zhruba 15 kilometrů.

Do vyšetřování se zapojil i hornorakouský kriminální úřad, který poskytl další informace o podezřelém. Pokud jde o spekulace o možném náboženském pozadí případu, indicie svědčící o napojení podezřelého na náboženskou sektu v Rakousku zatím k dispozici nejsou.

Muž narozený v hornorakouském Waldhausenu se v roce 2010 odstěhoval do Nizozemska. Podle nizozemského listu de Volkskrant tam žil v obci Hasselt u Zwolle a byl sousedem rodiny, jejíž členové byli v pondělí objeveni na statku. Rodina patrně později žila v obci Zwartsluis, kde otec rodiny do roku 2008 provozoval obchod s hračkami a zbožím ze dřeva. Obchod a jeden další podnik nizozemské úřady prohledaly už ve středu.

Rakušan měl ve městě Meppel, jen několik kilometrů od Zwartsluisu, registrovanou firmu zaměřenou právě na dřevo. Podle de Volkskrant prodával v Nizozemsku dřevěné hračky či drobný nábytek. Jako truhlář se živil už v Rakousku.

Nad případem se zatím vznáší mnoho otazníků. Jasné není například ani to, zda byli všichni členové nizozemské rodiny na statku nedobrovolně. Zatím tomu ale podle APA nic nenasvědčuje.

Nizozemská média dnes opět spekulují o možném členství lidí ze statku v sektě moonistů. Deník De Telegraaf se odvolává na člena sekty, který je zároveň příbuzným 67letého otce rodiny ze statku. Podle televize RTV Drehnte se Rakušan a rodina seznámili právě v této komunitě. Samotná sekta členství 58letého Rakušana na dotaz APA popřela.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama