Romové a pivo zdarma? Na internetu se strhl poprask

Slovenský internet v posledních dnech ojedinělou kauzou. Sociálními sítěmi koluje informace, že tamní vláda měla během karantény rozdávat Romům pivo zdarma. Tvrzení, které vyvolalo velké vášně, je ale nepravdivé.

Pivo
doporučujeme

9. května se objevila následující dezinformace, podle níž Romové v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves měli dostávat od vlády pivo zdarma: "Zdá se Vám normální, že osadníkům v karanténě platí vláda mimo potraviny ještě alkohol - pivo??!? Není toto již přes čáru, z našich peněz zde vláda platí asociální, kromě potravin ještě chlast???!?!? "

Příspěvek sdílely tisíce lidí, nezakládá se však na pravdě. Pivo na totiž nerozvážely státní orgány, ale na sídliště ho dovezly soukromé osoby. Přítomní policisté však nedovolili, aby se alkohol distribuoval, a pivo bylo proto obratem odvezeno.

O dva dny později slovenská policie na své facebookové stránce, na níž vyvrací hoaxy a dezinformace, zveřejnila příspěvek,v němž tvrzení uvádí na pravou míru. Policie napsala, že jde o dezinformaci, která byla autorem zmanipulovaná tak, aby vyvolala nenávistné vášně.

Policie ve svém statusu uvedla, že Romům nebylo dovoleno vzít si pivo do karanténní oblasti. Dvě balení piva pocházely od soukromé osoby a nebyla placená státem. Pro agenturu AFP to podle agentury TASR potvrdil i přednosta obecního úřadu Miloš Pacovský.

"Romům ze sídliště Dreveník, část obce Žehra (okres Spišská Nová Ves), která je v karanténě kvůli výskytu nového typu koronaviru, donesli nápoje. Na příkaz hlídky policie a armády, která střeží prostor v karanténě, museli Romové vrátit zpět alkoholická piva," uvedl.

Internetem také koluje video, kde lze vidět dva muže, kteří z neoznačeného, civilně vypadajícího auta vykládají nápoje, zatímco obyvatelé sídliště, kteří si je objednali, stojí za policejní páskou. Na situaci dohlížejí policista a voják, kteří se ozvou ihned poté, co muži z auta vyloží pivo. Přikáží jim ho vrátit zpět, protože dovoz alkoholu do karanténních oblastí byl zakázán.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy