Rošáda v Irsku: Tři strany mají dohodu o vládě, premiéři se vystřídají

Trojice irských stran se čtyři měsíce po parlamentních volbách dohodla na vytvoření nové vlády. Návrh koaliční dohody musí během deseti dní schválit členové všech tří stran: středopravých Fianna Fáil a Fine Gael a Strany zelených.

Leo Varadkar
doporučujeme

Pokud tak učiní, stane se novým premiérem Micheál Martin. Na konci roku 2022 jej ale vystřídá současný předseda vlády Leo Varadkar, informovala stanice RTÉ.

Úřadující premiér Varadkar, který stojí v čele strany Fine Gael, i předák dosud opoziční strany Fianna Fáil Martin před volbami jakoukoli spolupráci vylučovali. Středopravicové strany jsou tradičními rivaly a u moci v Irsku se střídají od 30. let minulého století. V jednom kabinetu spolu dosud neusedly.

Po volbách z 8. února se Irsko ocitlo v patové situaci. Volby vyhrála levicová strana Sinn Féin předsedkyně Mary Lou McDonaldové, která ovšem kvůli složitému volebnímu systému obsadila jen 37 křesel v parlamentu, zatímco druhá Fianna Fáil získala 38 mandátů. Do té doby vládní Fine Gael získala 35 křesel.

Žádná dvojice velkých stran tak nedokázala sestavit vládu, která by měla většinovou podporu ve 160členném Dáilu. Obě středopravé strany odmítaly spolupráci s Sinn Féin, která bývala politickým křídlem teroristické organizace Irská republikánská armáda (IRA). S nabídkou vytvožit společnou vládu nakonec Varadkar a Martin oslovili Stranu zelených předsedy Eamona Ryana.

Návrh programu, který vedení tří stran vyjednalo, musí v nadcházejících deseti dní schválit jejich členské základny. Zatímco u větších středopravých stran stačí hlasy prosté většiny, ve Straně zelených se musí pro vládní angažmá vyslovil dvoutřetinová většina.

V čele vlády podle dohody nejprve usedne Micheál Martin, který bude premiérem do prosince 2022. Poté se ministerským předsedou má opět stát Leo Varadkar.

Novou vládu chtějí mít předsedové u moci do konce června. Končící vláda premiéra Varadkara totiž má jen omezené možnosti v boji s následky pandemie covidu-19. V Irsku s nemocí, kterou vyvolává virus SARS-CoV-2, zemřelo podle posledních údajů 1706 lidí. Přes 25.000 se jich koronavirem nakazilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

11.07.2020 09:30 Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne,…

Francie drží v slzách minutu ticha. Řidič, kterého zmlátila skupina mužů…

10.07.2020 21:45 Ve francouzském městě Bayonne dnes zemřel řidič autobusu, který se stal v neděli terčem brutálního…

Ve Francii zemřelo více než 30 000 nakažených

10.07.2020 21:27 Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30.000.…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy