Británie žije ve strachu z IS: Odmítá přijmout dětské sirotky

Neočekává se, že by v dohledné budoucnosti byly ze Sýrie navráceny další britské děti do jejich domoviny. Britské ministerstvo vnitra považuje repatriaci dětí za velice výjimečnou a to především z důvodu bezpečnosti. Hrozí totiž riziko, že se otevřou dveře navrátilcům takzvaného Islámského státu.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Cítíme, že zde existují legitimní bezpečnostní obavy," uvedl zdroj z ministerstva vnitra. "Navrátilci, dokonce i děti, představují bezpečnostní riziko - podle našeho názoru je možné se na repatriaci podílet pouze případ od případu." Informoval o tom deník The Guardian. 

Boris Johnson  k případu navracení sirotků řekl: „Myslím, že situace v Sýrii je velmi obtížná a nebezpečná. Podle mě je velkým úspěchem, že se některé osiřelé děti vrátily zpět. Ale myslím si, že by bylo příliš optimistické říci, že bychom tak mohli jednat v každém jednotlivém případě. Související vojenské a logistické potíže jsou výrazné, ale jak už jsem řekl, tam, kde vláda může pomoci, by měla pomoci."

Zdrženlivost ze strany ministerstva vnitra vůči přijímání dětí ze Sýrie panuje navzdory oznámení britského ministra zahraničí Dominica Raaba, který prosazuje navracení dětí. Ve čtvrtek večer uvedl, že vláda "usnadnila návrat (sirotků) domů, protože to bylo správné". Informovali jsme o tom zde. 

Děti, jichž je více než tisíc, jsou umístěny ve velkých táborech za špatných hygienických podmínek. Orlaith Minogue, humanitární poradkyně, upozornila na blížící se zimu. Vyzvala vládu, aby našla způsob, jak děti navrátit. Podle ní by se tito sirotci "mohli zotavit a žít celý život ve Velké Británii". 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama