Rozhodnutí o zastavení očkování AstraZenekou je podle Polska důsledek informační války

Rozhodnutí některých zemí pozastavit očkování vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca je podle blízkého spolupracovníka polského premiéra Mateusze Morawieckého výsledkem dezinformační války. Michal Dworczyk, který je v Polsku zodpovědný za očkovací kampaň, agentuře PAP řekl, že země, které přestaly tuto očkovací látku používat, podlehly mediální panice. Polští zdravotníci vakcínu lidem podávají dál.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Je možné, že máme co do činění s brutální válkou na trhu farmaceutických koncernů za použití dezinformací," řekl Dworczyk, šéf kanceláře premiéra Morawieckého. "Mnoho věcí svědčí o tom, že jsou vedeny aktivity s cílem diskreditovat jednoho z výrobců," dodal. Není podle něj vyloučené, že dezinformační válku podporují země, v nichž jsou farmaceutické společnosti zaregistrované.

Očkování preparátem od britsko-švédského koncernu AstraZeneca v posledních dnech přerušila asi dvacítka zemí, mezi nimi třeba Německo, Itálie, Španělsko, Francie a Itálie.

Dworczyk připomněl, že příslušné instituce v těchto státech zkoumají možnou souvislost mezi zdravotními problémy, jež se objevily u některých očkovaných, a vakcinací. "Ale většina zemí, která dočasně zastavila očkování, podlehla panice kvůli v médiích rozdmýchávaným informacím o údajných komplikacích po podání (vakcíny od) AstraZeneca," řekl. "Jsem přesvědčený, že velká část z nich se brzy k očkování s využitím látky vrátí," dodal.

Dworczyk také řekl, že polská vláda ve svých rozhodnutích ohledně očkování postupuje samostatně, přičemž se opírá se o rozhodnutí lékařů a vědců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama