Rozhodnutí o zastavení očkování AstraZenekou je podle Polska důsledek informační války

Rozhodnutí některých zemí pozastavit očkování vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca je podle blízkého spolupracovníka polského premiéra Mateusze Morawieckého výsledkem dezinformační války. Michal Dworczyk, který je v Polsku zodpovědný za očkovací kampaň, agentuře PAP řekl, že země, které přestaly tuto očkovací látku používat, podlehly mediální panice. Polští zdravotníci vakcínu lidem podávají dál.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Je možné, že máme co do činění s brutální válkou na trhu farmaceutických koncernů za použití dezinformací," řekl Dworczyk, šéf kanceláře premiéra Morawieckého. "Mnoho věcí svědčí o tom, že jsou vedeny aktivity s cílem diskreditovat jednoho z výrobců," dodal. Není podle něj vyloučené, že dezinformační válku podporují země, v nichž jsou farmaceutické společnosti zaregistrované.

Očkování preparátem od britsko-švédského koncernu AstraZeneca v posledních dnech přerušila asi dvacítka zemí, mezi nimi třeba Německo, Itálie, Španělsko, Francie a Itálie.

Dworczyk připomněl, že příslušné instituce v těchto státech zkoumají možnou souvislost mezi zdravotními problémy, jež se objevily u některých očkovaných, a vakcinací. "Ale většina zemí, která dočasně zastavila očkování, podlehla panice kvůli v médiích rozdmýchávaným informacím o údajných komplikacích po podání (vakcíny od) AstraZeneca," řekl. "Jsem přesvědčený, že velká část z nich se brzy k očkování s využitím látky vrátí," dodal.

Dworczyk také řekl, že polská vláda ve svých rozhodnutích ohledně očkování postupuje samostatně, přičemž se opírá se o rozhodnutí lékařů a vědců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama