Rozhodující volby v Polsku: Výběr mezi demokracií a autoritářstvím

Čerstvá nositelka Nobelovy ceny za literaturu, polská spisovatelka Olga Tokarczuková burcuje své krajany před nedělními parlamentními volbami. "Je to výběr mezi demokracií a autoritářstvím," zdůraznila na tiskové konferenci podle televize TVN 24. Hlasování pokládá za nejdůležitější od pádu komunismu v roce 1989, protože na této volbě závisí budoucnost země a její setrvání v evropském společenství.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu
doporučujeme

Spisovatelka sice neřekla přímo pro koho, či proti komu by Poláci měli hlasovat, ale z kontextu je zřejmé, že neagituje pro vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost. Ta by sice podle průzkumů měla být favoritem a volby opět vyhrát. Není ale zřejmé, zda bude s moci nadále sama vládnout jako v posledních čtyřech letech, kdy se těšila dostatečné většině v obou komorách parlamentu.

Tokarczuková tvrdí, že není politickou spisovatelkou, ale občankou. Politiku však nepokládá jen za věc politiků, ale za záležitost lidí, kteří nesou důsledky politických rozhodnutí.

"Jako občanka si dělám starost o situaci v mé zemi. Tuto neděli máme volby, nejdůležitější volby od roku 1989. Na nich bude záležet, kde se má země ocitne: zda bude demokraticky řízeným státem, zda to bude země patřící do Evropy, anebo země oddělující se od demokratické Evropy," zdůraznila. "Jsme v situaci, kdy máme na výběr, zda budeme hlasovat pro takové Polsko, které se oddělí od Evropy a odsune demokratické hodnoty na okraj. Jde o výběr mezi demokracií a autoritářstvím," dodala.

Tokarczuková se dnes ale nevyjadřovala jen kriticky: nadchlo ji například rozhodnutí úřadů v "její" Vratislavi, tedy ve městě, kde nyní žije. Radnice totiž oznámila, že v městské dopravě smí jezdit zdarma až do neděle každý pasažér, který bude mít u sebe místo jízdenky některou z jejích knih.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Brexit opět odložen? Johnson u poslanců pohořel, přijetí zákona se posouvá

22.10.2019 23:07 Britský premiér Boris Johnson dnes pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě.…

Evropské země se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely

22.10.2019 22:09 Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je…

Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

22.10.2019 20:14 Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama