Rozkol v NATO. Tiskovka Trumpa a Macrona odhalila velký problém, píše tisk

Čtyřicet minut rétorického klání, nasupených pohledů, krčení rameny, úšklebků a úsměvů. Tak dnes popsal server Politico úterní tiskovou konferenci prezidentů Spojených států a Francie Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona před oficiálním začátkem summitu NATO v Londýně. Také další evropská média popisují tiskovou konferenci jako napjatou a plnou neshod. Podle listu Die Zeit se ale USA a Evropa tváří v tvář Číně potřebují.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Byla to slovní verze jejich nechvalně známého potřásání rukou," napsal server Politico a připomněl historii dlouhých stisků rukou interpretovaných jako měření sil při setkání obou prezidentů, která začala již v roce 2017.

"Pozoruhodná výměna názorů na veřejnosti" ukázala podle serveru mnohé shody, ale i názorové střety, například v otázce návratů zahraničních bojovníků teroristické organizace Islámský stát do vlasti.

Podle webu Politico tisková konference Macrona s Trumpem odhalila ještě před začátkem summitu NATO, který má demonstrovat jednotu aliance, "hluboké rozdíly". "Maratonskou" tiskovou konferenci zjevně ani jeden z nich nechtěl ukončit jako první. Občas připomínali Macron a Trump dva boxery, kteří kolem sebe krouží a hledají "slabé místo" toho druhého, aniž by ukázali vlastní strach, dodal server Politico.

Také podle francouzského deníku Le Monde odhalila schůzka Trumpa a Macrona v Londýně jejich "rozdílné názory" na NATO a situaci v Sýrii. Le Figaro píše o "velké neshodě" a tiskové konferenci v "chladné atmosféře".

Podle německého listu Die Zeit se představitelé členských zemí NATO nyní hádají více, než bývalo zvykem. "To, jak se Donald Trump, Emmanuel Macron a Recep Tayyip Erdogan vzájemně častují, připomíná spíše rvačku na školním dvorku než debatu hlav států," stojí v komentáři k summitu NATO. Spojené státy a Evropa se ale podle jeho autora potřebují. "Jistě, USA potřebují Evropu o něco méně, než je tomu naopak. Ale hodnota Evropy stoupá ve chvíli, kdy se další aktér snaží USA připravit o pozici světové mocnosti. Kdo tím aktérem je, to se dá vyčíst ze závěrečného prohlášení summitu NATO v Londýně: Čína," doplnil komentátor Die Zeit.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama