Přehled: Britové rozhodnou o svém osudu. Co jim tamní strany nabízí?

Brity čekají v prosinci předčasné parlamentní volby, které rozhodnou o jejím dalším osudu, zejména v otázce brexitu. Dojde k němu vůbec někdy, anebo zapadne takříkajíc pod stůl? To teď momentálně nejvíc trápí voliče. O postoji jednotlivých britských politických stran k brexitu a dalším tématům informoval server Euronews.com.

Jak by se dalo očekávat, některé strany jsou silně pro "rozvod" s EU, zatímco jiné se nechtějí řídit výsledky referenda z roku 2016 a naopak v ní zůstat. Současný britský premiér a předseda konzervativců Boris Johnson je optimistický a věří, že se mu v novém parlamentu podaří najít podporu pro jeho plán brexitu. Scénář vystoupení bez dohody jasně odmítá. 

Hlavními hráči na politickém poli jsou ve Velké Británii tradičně Konzervativní strana a Labouristé. Dříve tomu bývalo tak, že zvítězil buď jeden nebo druhý. Britský stranický systém se však mění a nová vláda bude muset s největší pravděpodobností hledat pro realizaci svého programu podporu i u jiných subjektů. Ty jsou buď silně proevropští nebo euroskeptičtí.

Co ve svých volebních programech slibují jednotlivé strany, které sehrají hlavní roli v dalším vývoji britské politiky?

Konzervativci

Konzervativní strana prosazuje, jak by se dalo i očekávat vzhledem k politice jejího lídra Borise Johnsona, brexit. Její kampaň se nese v duchu "Back Borris, Get Brexit Done", tedy "Podpořte Borise! Dokončeme brexit!". Johnson je připravený vymanit Británii z náručí EU zuby nehty. Pro svůj záměr ale nenašel podporu v Dolní sněmovně, což pak následně vedlo k vypsání předčasných voleb.

Kromě brexitu slibují konzervativci také navýšení počtu policistů vzhledem ke stále se zhoršující bezpečnostní situaci. Těch paradoxně od roku 2010, kdy se dostala k moci Konzervativní strana, každoročně ubývá. Dalšími programovými pilíři jsou větší finanční podpora resortu školství a zdravotnictví, které jsou ve Velké Británii podhodnocené.

Labouristé

Labouristé zaujímají k brexitu velmi zdráhavé stanovisko. Nejsou ani jasně pro nebo proti. Momentálně slibují, že pokud se dostanou do vlády, vyjednají smlouvu s EU, o které nechají hlasovat v referendu. Na základě jeho výsledku pak budou prosazovat buď brexit anebo setrvání. Dalo by se říci, že se jedná o jakousi alternativu k dříve diskutovanému druhému hlasování o členství v EU.

V dalších programových tezích se Labouristická strana jasně vyprofilovala jako tradiční levicová strana. Její předseda Jeremy Corbyn prosazuje zrušení soukromých škol, reformu veřejného zdravotního pojištění, daně pro bohaté a boj proti klimatickým změnám. "Váš hlas přispěje proměně naší země a odstranění bariér ve společnosti," hlásá Corbyn.

Liberální demokraté

Na rozdíl od labouristů se Liberální demokraté profilují jako ryze proevropská strana. Jejich předsedkyně Jo Swinsonová slibuje, že žádný brexit prosazovat nebude, a že veškeré s tím ušetřené finanční prostředky investuje do veřejných služeb. Svým programem se zaměřují zejména na mladé voliče. Prosazují například výrobu energií z obnovitelných zdrojů. Dále počítají také se zvýšením počtu pedagogů a zavedení bezplatné zdravotní péče pro děti do devíti měsíců. Swinsonová je navzdory své slabé pozici optimistická a věří, že by se mohla stát i předsedkyní příští britské vlády. Proto také odmítla, že by Liberální demokraté podpořili případnou labouristickou vládu.

Strana za brexit

Jak už z názvu napovídá, tak Strana za brexit je tím nejhlasitějším podporovatelem vystoupení z EU. Její předseda Nigel Farage, který coby lídr bývalé Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), sehrál hlavní roli v kampani před referendem 2016, několikrát za sebou vyzýval Johnsona k tvrdšímu postoji, tedy opuštění EU bez dohody. Případnou ekonomickou izolaci by Farage vyřešil navázáním nových diplomatických vztahů s jinými zeměmi, zejména Commonwealthu, ale i Ruskem, Čínou a v neposlední řadě také USA.

Slibuje však, že nebude bojovat proti umírněnějším konzervativcům prosazujícím brexit. Z hlediska britského stranického systému se svým způsobem jedná o antisystémový subjekt. Ani Johsnon nezamýšlí s Faragem spolupracovat. Kromě euroskeptisimu láká Strana pro brexit také na podporu rybolovu a bezplatné internetové připojení ve veřejné dopravě a nízké bankovní poplatky.

Související

Koncertní síň u Moskvy v plamenech po teroristickém útoku. (22.3.2024)

Rusové už s terorem u Moskvy spojují i Američany a Brity

Navzdory slovům prezidenta Vladimira Putina, že páteční teroristický útok v koncertní síni u Moskvy spáchali islamisté, z Ruska nadále znějí hlasy o roli Ukrajiny v rámci celé tragédie. Podle ředitele tajné služby FSB Alexandra Bortnikova stojí za útokem kromě Kyjeva také Spojené státy americké a Velká Británie. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy