Konec Británie jakou známe? Skotsko má kvůli brexitu opět zaječí úmysly

Kampaň k blížícím se britským předčasným volbám jede na plný plyn i ve Skotsku. Většina jeho obyvatel hlasovala v referendu o vystoupení z EU proti, a tudíž se nelze divit, že současná situace nahrává separatistům, zvlášť když se brexit jeví jako nevyhnutelný. Informoval o tom server Politico.eu.

Skotské referendum

V roce 2017 porazil kandidát Skotské národní strany Stephen Gethins ve volebním obvodu North East Fife na východním pobřeží Skotska o pouhé dva hlasy svojí soupeřku z Liberální demokracie Elizabeth Richesovou. Zastává tedy nejslabší mandát v celém Spojeném království. Tentokrát je to ale jiné a skotští národovci doufají, že jim antibrexitové nálady a s nimi související snahy o nezávislost přinesou větší podporu.

"Brexit už klepe na dveře," varoval poslanec Skotské národní strany Stephen Gethins. Největší město v North East Fife St. Andrews je proslulé jak golfem, tak i jednou z nejstarších univerzit na světě. Ta zaměstnává nejen tamní obyvatelstvo, nýbrž i dojíždějící ze sousedního Dundee. Tomu by však v případě tvrdého brexitu a s ním souvisejícím omezením svobody pohybu mohl být konec.

Liberální demokraté, jejichž kandidáti oslovují své voliče proevropskou politikou, by sice mohli získat podporu i ve Skotsku, jehož obyvatelé brexit odmítli. Nicméně Skotská národní strana slibuje to samé, ale zároveň se snaží otevřít téma nového referenda o nezávislosti. Navíc je důležité připomenout, že si Skotové uvědomují nevyhnutelnost opuštění EU vzhledem k rostoucím preferencím Konzervativní strany.

Pokud by si Skotsko odhlasovalo odtržení od Spojeného království, mohlo by do EU vstoupit jako samostatná země. Referendum o vystoupení z EU, které se konalo v červnu 2016, ukázalo jasný rozdíl mezi Skotskem a zbytkem Velké Británie. Jen 38 % zúčastněných hlasovalo pro brexit. Gethins si proto myslí, že by případné opuštění EU proti vůli většiny Skotska mohlo být vodou na mlýn národovcům. Stejného názoru jsou i Zelení.

Další z nových podporovatelů Skotské národní strany je bývalá liberálně demokratická církevní hodnostářka Frances Melvillová. Britský postoj vůči EU tedy opravdu znepokojuje čím dál víc Skotů. Liberální demokraté se sice jasně staví proti brexitu, ale zároveň jsou proti nezávislosti Skotska. Například jejich kandidátka za North East Fife a bývalá policejní důstojníce Wendy Chamberlainová. "Hlavní prioritou by měl být brexit, protože ten je momentálně největší hrozbou," nechala se slyšet Chamberlainová.

Pokud jde o květnové volby do Evropského parlamentu, tak tam se Liberální demokracie, která je momentálně jedním z nejsilnějších protibrexitových hlasů, umístila na druhém místě ihned v závěsu za Stranou pro brexit Nigela Farageho. Volební systém do Dolní sněmovny Spojeného království nicméně znevýhodňuje malé strany. Proto jim nejsou jejich voliči věrní a často se uchylují k těm tradičním.

I to je možná další z důvodů, proč by ve Skotsku mohli mít větší podporu národovci. Tamní eurohujeři zřejmě nevěří, že se liberálním demokratům podaří obhájit více než 20 mandátů, a tudíž zamezit brexitu. Otázkou nicméně zůstává, jaké budou mít Skotové naděje na konání dalšího případného referenda o autonomii. Skotsko bylo v letech 843-1701 nezávislým státem. Království Velké Británie vzniklo až s podpisem Zákona o unii ze strany skotského parlamentu.

To, čeho se skotští voliči nejvíc bojí, je také rétorika Liberálních demokratů, kteří se staví odmítavě k referendu o samostatnosti. Někteří totiž očekávají, že jejich voliči raději podpoří Konzervativní stranu Borise Johnsona, který se nechal slyšet, že Skotům žádné další hlasování o nezávislosti na Londýně neschválí. Ten se také vzhledem k výsledkům aktuálním průzkumů stane s velkou pravděpodobností znovu britským premiérem. 

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

EU bude podle Nekuly pokračovat ve vývozu obilí z Ukrajiny, může ho zlepšit

26.09.2022 20:50 Evropská unie bude nadále podporovat vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny, který stále komplikuje…

Státy EU se neshodují na podrobnostech ruských sankcí, blokuje je opět…

26.09.2022 18:42 Státy Evropské unie zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí,…

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok

26.09.2022 17:50 Aktualizováno Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské…

Evropská komise schválila dotaci pro české uhelné regiony

26.09.2022 16:20 Aktualizováno Evropská komise dnes schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun) na podporu českých…

Orbán uspořádá národní konzultaci. Chce vědět, zda si občané přejí…

26.09.2022 14:21 Maďarsko uspořádá takzvanou národní konzultaci, při níž se občanů zeptá, zda si přejí protiruské…

Německý kancléř Scholz i ministryně vnitra mají covid-19

26.09.2022 12:49 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz má covid-19. Dnes to oznámil vládní mluvčí Steffen Hebestreit, podle…

Zahraniční média si všímají, že ve volbách uspělo ve většině velkých měst…

25.09.2022 13:26 Zahraniční média si všímají, že ve volbách do obecních zastupitelstev v České republice uspělo ve…

Michel promluvil o ruské hybridní válce. Kombinuje násilí a lži

23.09.2022 19:16 Ruský prezident Vladimir Putin vede hybridní válku, jež kombinuje ozbrojené násilí na Ukrajině s…

Slovenská opozice vyvolá hlasování o odvolání ministra financí Matoviče

23.09.2022 17:08 Slovenská opozice vyvolá hlasování sněmovny o odvolání ministra financí Igora Matoviče. Příslušný…

Na úrovni EU začala intenzivní jednání o reakci na ruskou eskalaci války

23.09.2022 15:10 Na úrovni Evropské unie začala intenzivní jednání o možné podobě unijní reakce na nejnovější vývoj…

Související:

Právě se děje

reklama