Rozvoj 5G sítě souvisí s pandemií covid-19? Šíří se nová konspirační teorie, lidé útočí na vysílače

Konspirační teorie sahají až k Velké francouzské revoluci, nicméně fámy či mýty se objevovaly už dlouho předtím. V současné době Evropa žije novou konspirační teorií, podle které může zavádění 5G sítí za současnou pandemii covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Teorie se podle deníku Financial Times tvrdí, že onemocnění covid-19 je způsobeno frekvencemi, které narušují imunitní systém. První zmínka se objevila začátkem ledna letošního roku na internetu a věci nabraly velký spád. Začaly hromadné útoky na vysílače, a to zejména ve Velké Británii.

Konspirační teorie ohledně telekomunikační sítě byly zaznamenány již v éře 3G, tehdy se tvrdilo, že můžou za neplodnost a rakovinu. Nikdy však nedošlo k hromadné hysterii a ničení vysílačů. Až nyní. Jen ve Velké Británii došlo k téměř 60 útokům na telekomunikační věže 5G, zatímco tento týden byly zapáleny dvě v Irsku.

Útoky se objevily i na Kypru, kde byla telekomunikační věž napadena 18 lidmi a v Nizozemsku bylo zaznamenáno 11 takových pokusů, z toho jeden byl proveden na telekomunikační věž, která ani nebyla vybavena technologií 5G, ale sloužila pro pohotovostní služby. „Je to velmi nebezpečná situace, tito lidé útočí na životně důležitou infrastrukturu,“ řekl Rob Bongenaar, ředitel nizozemského telekomunikačního průmyslu Monet.

První internetové video o údajné spojitosti nemoci covid-19 a vysílačů 5G se objevilo ve formě přednášky, v níž se diskutovalo o vlivu elektromagnetického záření na pandemii. Poté se začala na internetu objevovat videa mrtvých zvířat a zesláblých lidí na ulicích. Podle autorů videí za to může vysílání 5G. Hanna Linderstalová, výkonná ředitelka švédské datové společnosti Earhart Business Protection, která se zabývá dezinformacemi, v lednu sledovala 35 nejoblíbenějších videí a zjistila, že během několika týdnů měla téměř 13 miliónu zhlédnutí.

Útoky na telekomunikační věže zašly tak daleko, že operátor Vodafone UK musel vydat prohlášení, ve kterém varuje před „nebezpečnou lží“, která ohrožuje životy. Reagoval na skutečnost, že o Velikonočním víkendu se neznámý pachatel pokusil zničit telekomunikační věž blízko nemocnice v Birminghamu, kde jsou hospitalizováni pacienti s covid-19.

Další organizace jako WHO nebo Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením uvedli, že signály, které 5G vysílá, nepředstavují žádné zdravotní riziko. S těmito výroky nesouhlasí Piers Corbyn, anglický astrofyzik, meteorolog a bojovník proti 5G ve Velké Británii, který tvrdí, že vysoké frekvence mohou poškodit částice v plicích.

Ochranné kroky, které zabraňují šíření dezinformací zavedla platforma YouTube, když zakázala všechna videa, která mají souvislost s covid-19 a vysíláním 5G. Dokonce i Facebook zakázal veškerý obsah, který podporuje tuto konspirační teorii. Nicméně podle Linderstalové není možné stáhnout veškerý obsah, například platforma TikTok stáhla pouze jedno video, kde žena spílala stavebnímu dělníkovi, že tato technologie každého zabije, a zároveň vykřikovala, že nemocnice v Londýně, která má v péči pacienty s onemocněním covid-19 je „koncentrační tábor“.

Vyvstává otázka, proč jsou lidé, zejména v Evropě tolik zasaženi zrovna touto konspirační teorií. Linderstalová si myslí, že je to díky přísným ochranným opatřením. „V době krize chtějí lidé odpovědi a spojitost mezi covid-19 a 5G je opravdu jednoduchá odpověď,“ prohlásila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, bude plošně testovat

17.01.2021 19:56 Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz…

Helsinský výbor: Maďarsko dál nutí migranty k návratu do Srbska

17.01.2021 15:29 Maďarsko dál pokračuje v nezákonných snahách donutit migranty k návratu zpět do Srbska, aniž by jim…

Rakousko prodloužilo lockdown. Restaurace a hotely otevřou až na jaře

17.01.2021 11:55 Rakousko prodlouží plošnou uzávěru kvůli šíření koronaviru o dva týdny do 7. února a zpřísní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama