Rumunsko chystá ekonomická opatření, Moldavsko má první úmrtí na Covid-19

Rumunská menšinová vláda se dnes chystá přijmout soubor opatření v hodnotě téměř dvou procent hrubého domácího produktu (HDP), aby pomohla ekonomice překonat dopady koronaviru, uvedl podle agentury Reuters ministr financí Florin Citu. Rumunsko, které v pondělí vyhlásilo stav nouze, má zatím 217 potvrzených případů nákazy, ale žádné úmrtí. Sousední Moldavsko dnes ohlásilo prvního mrtvého.

Přidejte svůj názor

Rumunsko, ilustrační foto
doporučujeme

"Nejsme Německo, Španělsko nebo Francie, ale domnívám se, že dopad dvou procent HDP Rumunska za tři měsíce bude značný, a doufáme, že to pomůže podnikům toto období přečkat," řekl podle Reuters ministr Citu.

Chystaná opatření sahají od podpory v nezaměstnanosti přes úvěrové záruky až k dvouměsíčnímu odkladu placení daní pro některé společnosti. Podle ministra také banky s centrální bankou pracují na mechanismu odkladu splátek úvěrů o nejméně měsíc až dva.

V Moldavsku se obětí stala 61letá žena, která se nakazila v Itálii, ale po návratu a příznacích nemoci příliš váhala s návštěvou lékaře, uvedla dnes ministryně zdravotnictví Viorika Dumbrevjanuová. "Byla dva dny připojena k umělým plícím. Bylo jí 61 let, byla chronicky nemocná. Nehledě na úsilí lékařů, v noci se jí zastavilo srdce a zemřela," dodala podle agentury TASS.

Počet potvrzených případů infekce v Moldavsku se podle ministryně už 48 hodin nezměnil a zůstává na 30 lidech. Moldavsko kvůli nákaze vyhlásilo výjimečný stav, vláda uzavřela hranice a přerušila letecké spojení se světem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nizozemsku zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, nakažených jsou…

05.04.2020 15:30 Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Rumunské úřady uvalily karanténu na nechvalně proslulé město, je tikající…

05.04.2020 14:58 Rumunské úřady uvalily karanténu na město Tsandarei poté, co zde v posledních dnech zaznamenaly…

Německo hlásí 5825 nových případů nákazy covid-19, Švýcarsko má 559 obětí

05.04.2020 14:27 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik…

Vitalij Kličko: Souboj s koronavirem, to je úplně jiný zápas

05.04.2020 13:38 Na těžké bitvy byl bývalý boxerský šampion těžké váhy Vitalij Kličko zvyklý, v těchto dnech ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy