Rumunsko má po volbách dočasného premiéra, stal se jím ministr obrany Ciuca

Nicolae Ciuca se stal dočasným předsedou rumunské vlády poté, co kvůli neúspěchu své Národně liberální strany (PNL) v parlamentních volbách odstoupil v pondělí premiér Ludovic Orban. Dnes o tom informoval server Balkan Insight.

Palác Parlamentu nechal vybudovat komunistický diktátor Nicolae Ceausescu
doporučujeme

PNL byla považována za favorita hlasování, utrpěla však porážku od opozičních sociálních demokratů (PSD). Těm vyjádřilo přízeň přibližně 30 procent voličů, zatímco liberálům o pět procentních bodů méně. Volby poznamenala rekordně nízká účast, v době pandemie covidu-19 přišla k urnám jen necelá třetina voličů.

Třiapadesátiletý armádní generál ve výslužbě, jehož premiérský dekret podepsal prezident Klaus Iohannis, bude funkci vykonávat do schválení řádné vlády. Pozici ministra obrany zastával Ciuca od listopadu loňského roku.

Iohannis podle Balkan Insight uvedl, že očekává, že liberálové vytvoří vládní tým s koalicí reformistů USR-PLUS a stranou maďarské menšiny UDMR.

Pravděpodobnost, že se sociálním demokratům podaří sestavit vládu, je nízká, přestože zvítězili. Nezdá se totiž, že by jakákoli z parlamentních stran byla ochotná spolupracovat s PSD, jejíž obraz pošramotila obvinění z korupce i kontroverzní reforma soudnictví, kterou strana prosazovala během svého vládního angažmá od roku 2017 do loňského října.

Svou rezignací se Orban de facto vzdal možnosti ucházet se o post příštího předsedy vlády, ačkoli byl přirozeným kandidátem na tuto funkci. Nadále však zůstává v čele PNL a coby zkušený vyjednavač povede rozhovory o vytvoření možné středopravicové vládní koalice.

Podle rumunských médií se dnes sejde vedení liberálů s Iohannisem, aby probrali, koho do premiérské pozice navrhnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama