V Rumunsku rekordně vzrostl počet nakažených, Nizozemci houfně odjíždějí z Chorvatska

Rumunsko zaznamenalo už druhý den po sobě rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení tamní vlády. Za uplynulých 24 hodin v balkánské zemi přibylo 1112 infikovaných, celkový počet nemocných tak vzrostl na 41.275.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Místní úřady v této souvislosti uvažují o přísné karanténě pro desítky malých měst. Celkem země v souvislosti s covidem-19 hlásí 2126 úmrtí.

Opětovný nárůst počtu nemocných jak v balkánských zemích, tak i ve státech jižní Evropy znepokojuje i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). V Rumunsku za nárůstem podle všeho stojí chybějící zákon, který umožnil, že tisíce nakažených mohly v červenci opustit nemocnici nebo nebyly vůbec vyšetřeny. Nový zákon byl již schválen parlamentem. Dalším důvodem je fakt, že Rumuni příliš nedodržují společenský odstup a rovněž nenosí roušky v uzavřených prostorech.

Již ve středu zkritizoval nedodržování pravidel i rumunský ministr zdravotnictví Nelu Tataru. "Procházíme obtížným obdobím. A jestliže bude tento negativní trend pokračovat, bude to náročné i nadále," uvedl. Je podle něj třeba, aby se obyvatelé vrátili alespoň ke svému chování z předchozích tří až čtyř měsíců, kdy určitá pravidla dodržovali.

Koronavirus kazí lidem dovolenou

Náhlé odjezdy nizozemských hostů zaznamenali chorvatští provozovatelé ubytování zejména v Istrii poté, co nizozemské ministerstvo zahraničí v úterý přesunulo Chorvatsko do rizikovější kategorie z hlediska nákazy koronavirem. Jak píše web jutarnji.hr, oranžová kategorie pro Nizozemce znamená, že by po návratu domů měli zůstat dva týdny v izolaci, do "oranžové země" by navíc měli cestovat jen v případě nutnosti.

"Mnoho nizozemských turistů odjelo podle našich členů už v noci. Nizozemci také začali odhlašovat objednané pobyty na další období. Pro istrijský i chorvatský turistický průmysl to znamená velkou ránu, protože hosté z Nizozemska se začali vracet teprve začátkem července a uplynulý víkend byl první, kdy jich dorazilo větší množství," postěžoval si serveru šéf Chorvatského sdružení kempů Adriano Palman.

Chorvatsko, které za poslední dva týdny zaznamenává až více než sto nových případu covidu-19 denně, se tak z nizozemského pohledu zařadilo na stejnou úroveň jako Srbsko nebo Bosna. Do nižší žluté kategorie, kde ale také platí určité riziko, řadí nizozemské úřady Slovinsko, Itálii ale i většinu Španělska.

Nizozemští turisté patří mezi deset nejpočetnějších kategorií návštěvníků Chorvatska, loni jich dorazilo téměř 490.000 (Čechů bylo podle oficiálních údajů přes 740.000). Důležití jsou zejména pro kempy, kam přijíždějí s karavany a obytnými vozy. Tvoří také velkou část obratu firem pronajímajících lodě.

V Belgii budou od soboty platit zpřísněná karanténní opatření včetně rozšířených pravidel o nošení roušek. Oznámila to belgická premiérka Sophie Wilmèsová poté, co denní počty infekcí v zemi narostly nad úroveň registrovanou v červnu. Mezi 13. a 19. červencem tam průměrná 24hodinová bilance činila 193 nových případů nákazy koronavirem.

Zakrývání úst a nosu je už nyní v Belgii povinné v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, v kinech, v muzeích i v kostelech. Od víkendu se má povinnost rozšířit na "veškerá silně navštěvovaná místa", přičemž o přesném výčtu rozhodnou místní samosprávy. Agentura AFP předpokládá, že nařízení se dotkne tržnic, obchodních ulic či hotelů. V restauracích a kavárnách budou moci lidé sedět u stolů bez obličejových pokrývek.

Kromě zpřísnění pravidel kolem roušek vláda zakazuje noční prodej v obchodech, Wilmèsová také oznámila pokračování zákazu veletrhů a konferencí. Podle agentury Reuters budou moci nově lokální úřady v případě výrazného zhoršení situace obnovovat omezení pohybu obyvatel.

Po velkých problémech v jarních měsících Belgie karanténní režim uvolňuje poměrně opatrně, obyvatelé mají například stále nařízené, aby limitovali své společenské kontakty na nejvýše 15 lidí týdně. Vláda původně plánovala, že dnes opatření přijatá v boji s epidemií zmírní, nepříznivý vývoj statistik ji ale donutil k opačnému kroku.

Na přelomu června a července se denní počty nákaz pohybovaly maximálně okolo stovky, v pondělí ale v zemi přibylo 388 známých nakažených, v úterý 164 a ve středu znovu více než 350.

"Nejnovější čísla by nás neměla uvrhnout do paniky, ale musíme je brát vážně," řekla premiérka Wilmèsová. "Oznámení zpřísněných pravidel je tvrdou ranou pro naši morálku, ale radši budeme dnes přijímat opatření než abychom zítra litovali," vzkázala.

Od počátku šíření viru SARS-CoV-2 zaznamenala Belgie skoro 65.000 případů nákazy a místní úřady spojují s nemocí covid-19 na 9800 úmrtí. Na 100.000 obyvatel v západoevropské zemi připadá 85 mrtvých, což je jeden z nejhorších poměrů na celém světě. To je ovšem pravděpodobně dáno i metodikou evidence obětí, neboť v Belgii jsou mezi ně započítáváni i zemřelí, u nichž nákaza koronavirem nebyla laboratorně potvrzena.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama