V Rumunsku rekordně vzrostl počet nakažených, Nizozemci houfně odjíždějí z Chorvatska

Rumunsko zaznamenalo už druhý den po sobě rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení tamní vlády. Za uplynulých 24 hodin v balkánské zemi přibylo 1112 infikovaných, celkový počet nemocných tak vzrostl na 41.275.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Místní úřady v této souvislosti uvažují o přísné karanténě pro desítky malých měst. Celkem země v souvislosti s covidem-19 hlásí 2126 úmrtí.

Opětovný nárůst počtu nemocných jak v balkánských zemích, tak i ve státech jižní Evropy znepokojuje i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). V Rumunsku za nárůstem podle všeho stojí chybějící zákon, který umožnil, že tisíce nakažených mohly v červenci opustit nemocnici nebo nebyly vůbec vyšetřeny. Nový zákon byl již schválen parlamentem. Dalším důvodem je fakt, že Rumuni příliš nedodržují společenský odstup a rovněž nenosí roušky v uzavřených prostorech.

Již ve středu zkritizoval nedodržování pravidel i rumunský ministr zdravotnictví Nelu Tataru. "Procházíme obtížným obdobím. A jestliže bude tento negativní trend pokračovat, bude to náročné i nadále," uvedl. Je podle něj třeba, aby se obyvatelé vrátili alespoň ke svému chování z předchozích tří až čtyř měsíců, kdy určitá pravidla dodržovali.

Koronavirus kazí lidem dovolenou

Náhlé odjezdy nizozemských hostů zaznamenali chorvatští provozovatelé ubytování zejména v Istrii poté, co nizozemské ministerstvo zahraničí v úterý přesunulo Chorvatsko do rizikovější kategorie z hlediska nákazy koronavirem. Jak píše web jutarnji.hr, oranžová kategorie pro Nizozemce znamená, že by po návratu domů měli zůstat dva týdny v izolaci, do "oranžové země" by navíc měli cestovat jen v případě nutnosti.

"Mnoho nizozemských turistů odjelo podle našich členů už v noci. Nizozemci také začali odhlašovat objednané pobyty na další období. Pro istrijský i chorvatský turistický průmysl to znamená velkou ránu, protože hosté z Nizozemska se začali vracet teprve začátkem července a uplynulý víkend byl první, kdy jich dorazilo větší množství," postěžoval si serveru šéf Chorvatského sdružení kempů Adriano Palman.

Chorvatsko, které za poslední dva týdny zaznamenává až více než sto nových případu covidu-19 denně, se tak z nizozemského pohledu zařadilo na stejnou úroveň jako Srbsko nebo Bosna. Do nižší žluté kategorie, kde ale také platí určité riziko, řadí nizozemské úřady Slovinsko, Itálii ale i většinu Španělska.

Nizozemští turisté patří mezi deset nejpočetnějších kategorií návštěvníků Chorvatska, loni jich dorazilo téměř 490.000 (Čechů bylo podle oficiálních údajů přes 740.000). Důležití jsou zejména pro kempy, kam přijíždějí s karavany a obytnými vozy. Tvoří také velkou část obratu firem pronajímajících lodě.

V Belgii budou od soboty platit zpřísněná karanténní opatření včetně rozšířených pravidel o nošení roušek. Oznámila to belgická premiérka Sophie Wilmèsová poté, co denní počty infekcí v zemi narostly nad úroveň registrovanou v červnu. Mezi 13. a 19. červencem tam průměrná 24hodinová bilance činila 193 nových případů nákazy koronavirem.

Zakrývání úst a nosu je už nyní v Belgii povinné v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, v kinech, v muzeích i v kostelech. Od víkendu se má povinnost rozšířit na "veškerá silně navštěvovaná místa", přičemž o přesném výčtu rozhodnou místní samosprávy. Agentura AFP předpokládá, že nařízení se dotkne tržnic, obchodních ulic či hotelů. V restauracích a kavárnách budou moci lidé sedět u stolů bez obličejových pokrývek.

Kromě zpřísnění pravidel kolem roušek vláda zakazuje noční prodej v obchodech, Wilmèsová také oznámila pokračování zákazu veletrhů a konferencí. Podle agentury Reuters budou moci nově lokální úřady v případě výrazného zhoršení situace obnovovat omezení pohybu obyvatel.

Po velkých problémech v jarních měsících Belgie karanténní režim uvolňuje poměrně opatrně, obyvatelé mají například stále nařízené, aby limitovali své společenské kontakty na nejvýše 15 lidí týdně. Vláda původně plánovala, že dnes opatření přijatá v boji s epidemií zmírní, nepříznivý vývoj statistik ji ale donutil k opačnému kroku.

Na přelomu června a července se denní počty nákaz pohybovaly maximálně okolo stovky, v pondělí ale v zemi přibylo 388 známých nakažených, v úterý 164 a ve středu znovu více než 350.

"Nejnovější čísla by nás neměla uvrhnout do paniky, ale musíme je brát vážně," řekla premiérka Wilmèsová. "Oznámení zpřísněných pravidel je tvrdou ranou pro naši morálku, ale radši budeme dnes přijímat opatření než abychom zítra litovali," vzkázala.

Od počátku šíření viru SARS-CoV-2 zaznamenala Belgie skoro 65.000 případů nákazy a místní úřady spojují s nemocí covid-19 na 9800 úmrtí. Na 100.000 obyvatel v západoevropské zemi připadá 85 mrtvých, což je jeden z nejhorších poměrů na celém světě. To je ovšem pravděpodobně dáno i metodikou evidence obětí, neboť v Belgii jsou mezi ně započítáváni i zemřelí, u nichž nákaza koronavirem nebyla laboratorně potvrzena.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Na Kanárských ostrovech hrozí výbuch sopky

16.09.2021 16:04 Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía.…

Související:

Právě se děje

reklama